Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 /// Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Hamangiu Regimul juridic al contraventiilor. O.G. nr. 2/2001 comentata. Editia a V-a - Ovidiu Podaru, Radu Chirita, Ioana Pasculet, Anda Bachis

85,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Ovidiu Podaru, Radu Chirita, Ioana Pasculet, Anda Bachis

Editia: a 5-a, revizuita

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1728-5

Cod Produs: 9786062717285 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Download (1)
  • Cuvant inainte
Scopul autorilor lucrarii Regimul juridic al contraventiilor. O.G. nr. 2/2001 comentata este sa traseze regulile generale dupa care trebuie judecata o plangere contraventionala, tinand seama atat de practica neunitara la nivelul instantelor nationale, cat si de pozitia Curtii Europene a Drepturilor Omului referitoare la aplicarea, in materie contraventionala, a principiilor de procedura penala care protejeaza drepturi fundamentale ale persoanei.

La realizarea comentariilor au fost avute in vedere aspectele controversate din practica judiciara, fiind prezentate si analizate solutii pronuntate recent de instantele judecatoresti, jurisprudenta Curtii Europene a Drepturilor Omului, deciziile Curtii Constitutionale si ale Inaltei Curti de Casatie si Justitie in domeniu, precum si diverse pareri exprimate in literatura juridica de specialitate. Toate acestea sunt insotite de opiniile pertinente ale autorilor si de consideratii de lege ferenda care vizeaza imbunatatirea cadrului legal de reglementare a regimului juridic al contraventiilor.

Regimul juridic al contraventiilor. O.G. nr. 2/2001 comentata se adreseaza in primul rand judecatorilor care solutioneaza cererile de anulare a proceselor-verbale incheiate de agentii constatatori, dar poate fi utila si celor implicati in comiterea unor contraventii sau celor care constata si sanctioneaza astfel de fapte.
  • Regimul juridic al contraventiilor. O.G. nr. 2/2001 comentata. Editia a 5-a - Ovidiu Podaru, Radu Chirita, Ioana Pasculet, Anda Bachis

www.editurauniversitara.ro

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!