Editura Universul Juridic Dreptul securitatii sociale. Curs universitar. Editia a IX-a, actualizata - Alexandru Ticlea, Laura Georgescu

Editura: Universul Juridic

Autor: Alexandru Ticlea, Laura Georgescu

Editia: a 9-a, actualizata

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-39-0769-2

Cod Produs: 9786063907692 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Dreptul securitatii sociale cuprinde normele juridice ce reglementeaza relatiile de asigurari sociale, precum si pe cele ce privesc asistenta sociala. Prin intermediul sau, persoana fizica este protejata de riscurile sociale care ii afecteaza existenta. Protectia incepe adesea inainte de nastere (ingrijirile prenatale) si se prelungeste dupa moarte (pensiile de urmas).

Importanta securitatii sociale este relevata si de reglementarile speciale in materie existente in Uniunea Europeana.
Lucrarea Dreptul securitatii sociale contine informatii numerose si utile care se adreseaza nu numai studentilor, dar si practicienilor.
  • Dreptul securitatii sociale. Curs universitar. Editia a IX-a, actualizata - Alexandru Ticlea, Laura Georgescu

Alexandru Ticlea

Studii:

Licentiat in drept (Universitatea din Bucuresti, Facultatea de drept: 1973-1977 - Sectia drept economic-administrativ; 1978-1982 - Sectia drept); doctor in drept (1989); are competente in Dreptul muncii, Dreptul securitatii sociale, Drept civil, Drept comercial, Retorica.

Activitati:

Este Vicepresedinte - Universitatea Ecologica din Bucuresti; Rector, profesor universitar dr. - Universitatea Ecologica din Bucuresti (2008-2016); avocat - Baroul Bucuresti; presedinte - Asociatia Romana de Dreptul Muncii; director-fondator - Revista romana de dreptul muncii; membru asociat - Academia Oamenilor de Stiinta din Romania; presedinte de onoare - Uniunea Expertilor in Legislatia Muncii; arbitru - Tribunalul Arbitral in Transporturi; membru corespondent - Academia de Stiinte Juridice.

Doctor honoris causa:

- din decembrie 2013 la Universitatea de Stat din Chisinau, Republica Moldova;

- din mai 2015 la Universitatea Valahia din Targoviste;

- din septembrie 2015 la Universitatea Vasile Goldis Arad.

Publicatii:

- A publicat: 103 tratate, cursuri, monografii; 194 articole, studii, note; 7 lucrari publicate in strainatate.

- A participat la numeroase conferinte, seminarii, simpozioane stiintifice.

- Este membru in comitetul stiintific de cercetare in proiecte finantate de Comisia Europeana („The right to strike in Europe”, „Trade Union representation in the European Union member countries”).

- Lucrari premiate: de Uniunea Juristilor din Romania (Retorica, 2008, Premiul „Ioan Gruia”; Dreptul public al muncii, 2011, Premiul special; Tratat de dreptul muncii, Editia a VIII-a, 2014, Diploma de onoare); de Academia Romana (Tratat de dreptul muncii, Editia a V-a, 2012, Premiul „Simion Barnutiu”).