Editura Universul Juridic Dreptul international privat roman. Din perspectiva reglementarilor europene aplicabile in domeniu si a Codului civil roman. Editia a III-a, revazuta si adaugita - Claudiu-Paul Buglea

Editura: Universul Juridic

Autor: Claudiu-Paul Buglea

Editia: a 3-a, revizuita si adaugita

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-39-0913-9

Cod Produs: 9786063909139 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea „Dreptul international privat roman din perspectiva reglementarilor europene aplicabile in domeniu si a Codului civil roman, editia a III-a, revazuta si adaugita” are ca scop o prezentare a reglementarii de drept international privat roman oferita atat de Codul civil si Codul de procedura civila, cat si de regulamentele europene aplicabile in acest domeniu.

Datorita faptului ca ea incearca o analiza a aspectelor ce tin de raporturile de drept privat cu element de extraneitate, dar si de cele ale procesului civil international, lucrarea se adreseaza atat studentilor sau masteranzilor in Drept, cat si practicienilor, putand reprezenta un instrument la indemana acestora, pe un taram interesant, cum este cel al dreptului international privat.

Autorul acestei lucrari, domnul conferentiar doctor Claudiu-Paul Buglea, este cadru didactic al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti, fiind unul dintre titularii disciplinei Drept international privat, predata in aceasta facultate.
  • Dreptul international privat roman. Din perspectiva reglementarilor europene aplicabile in domeniu si a Codului civil roman. EDitia a III-a, revazuta si adaugita - Claudiu-Paul Buglea

Educatie si formare: studii postdoctorale, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2010-2013), studii de doctorat, Dreptul comertului international, Academia de Studii Economice (1997-2004), studii de licenta, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (1992-1996).

Experienta profesionala: conf. univ. dr., Departamentul de drept privat, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti (2014-prezent), discipline: Drept international privat, Dreptul comertului international, Solutionarea litigiilor dintre state si investitorii straini; arbitru pe lista de arbitri a Curtii de Arbitraj Comercial International de pe langa Camera de Comert si Industrie a Romaniei (2011-prezent); titularul Cabinetului individual de avocatura „Claudiu-Paul Buglea” (1998-prezent); avocat stagiar – Baroul Bucuresti (1996-1998).

Experienta management academic: presedintele Senatului Universitatii din Bucuresti (2019-prezent); prodecan al Facultatii de Drept a Universitatii din Bucuresti (2008-2019); membru al Senatului Universitatii din Bucuresti (2012-prezent); membru al Consiliului Facultatii de Drept (2008-prezent).

Activitate didactica: coordonare lucrari licenta, respectiv disertatie; introducerea disciplinei Solutionarea litigiilor dintre state si investitorii straini la masteratul de Arbitraj international in limba engleza; predare invatamant la distanta; prelegeri cu tema Aspecte de dreptul international privat roman, sustinute in cadrul programelor postuniversitare de formare si dezvoltare profesionala continua – reglementari cuprinse in noul Cod civil si noul Cod de procedura civila, editiile 2009-2010, 2010-2011, 2011-2012 si 2012-2013.

Activitate de cercetare stiintifica:
Carti – Legislatia privind dreptul comertului international, volum prefatat, comentat si coordonat, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2016; Legislatia privind relatiile de drept international privat, volum prefatat, comentat si coordonat, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2018; Curs de dreptul comertului international, Ed. C.H. Beck, Bucuresti, 2021 (coautor).
Articole – Normele de aplicatie imediata – scut pentru protejarea partii mai slabe in contract (coautorat), in Pandectele Romane nr. 5/2016; Care este procedura ce urmeaza a se derula in cazul unui arbitraj organizat de catre ICSID?, in Revista romana de parteneriat public-privat nr. 15/2016; International public policy – a reasonable barrier in the path of applying the competent foreign law?, Dezvoltari recente in dreptul international privat/Recent Developments in Private International Law, 2016; The Private International Law Legal Framework in Romania, 2017; Potential Amendments to ICSID Rules and Regulations, 2017, https://icsid.worldbank.org/en/amendments/Documents/16.%20Claudiu-Paul%20Buglea.pdf.
Premii: premiul Nicolae Titulescu, acordat de Academia Romana in anul 2008 pentru lucrarea Dreptul comertului international. Tratat. Partea generala si Partea speciala, Ed. Universul Juridic (coautor).