Editura Universul Juridic Drept european general - Snejana Sulima

ISBN: 978-606-39-0905-4

Stoc limitat
Cod Produs: 9786063909054 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prin prezenta lucrare, autoarea isi propune o reflectie juridica structurata asupra dreptului european cu scopul de a introduce cititorii in materia dreptului european general. Avand in vedere obiectul acestei discipline, volumul cuprinde chestiuni care privesc atat Uniunea Europeana, cat si alte organizatii europene creatoare de drept.

De asemenea, lucrarea are meritul de a prezenta o perspectiva de ansamblu asupra organizatiilor creatoare de drept european, facilitand intelegerea relatiilor dezvoltate in timp de principalele structuri organizationale europene. Autoarea urmareste evolutia competentelor acestor organizatii de la formare, analizand constant capacitatea lor de adaptare la imperativele statelor membre, precum si interesele continentului european in ansamblu. Studiul arhitecturii institutionale a Uniunii Europene ne permite decelarea competentei de care dispun statele membre (prin sefii de state sau prin reprezentantii statelor pe linie guvernamentala), cetatenii europeni (prin reprezentantii alesi in Parlamentul European) sau Uniunea Europeana insasi (prin intermediul Comisiei Europene) in adoptarea deciziilor in functie de competenta atribuita de tratatele fundamentale fiecarei institutii reprezentative a acestor entitati.

Aceasta lucrare este destinata studentilor facultatilor de drept, celor ai facultatilor de stiinte politice si de relatii europene, precum si tuturor cititorilor interesati de cunoasterea structurii, competentelor si evolutiei principalelor organizatii europene cu specific juridic si a relatiilor dintre acestea.

Educatie si formare: studii post-doctorale, Universitatea din Geneva, Bursa de excelenta a Confederatiei Elvetiene (2015-2016); studii universitare de doctorat, Scoala doctorala in Drept, Universitatea din Bordeaux (2005-2010), absolvit cu distinctia «Très honorable avec félicitations»; Diploma de studii aprofundate, disciplina Drept international public si privat, Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (1998-1999).

Experient�� profesionala: lector doctor, Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi (2010 - prezent); cercetator asociat Observatoire des politiques publiques en situation d’épidémie et post épidémique, Université de Bordeaux (2020 - prezent); cercetator asociat, Centre Interfacultaire en Droits de l’Enfant, Université de Genève (2015-2020); cercetator colaborator, Asociatia Salvati Copiii Iasi (2020-2021); cercetator colaborator, Fondation Terre de Hommes Lausanne (2017); lector, Facultatea de Drept, filiera francofona, Universitatea de Stat din Moldova (2002-2005).

Activitate de cercetare stiintifica. Carti: Children on the move in Europe, between Biopolitics and Human Rights protection, in Scutaru, B. and Paoli, S. (Eds) Child Migration and Biopolitics. Old and New Experiences in Europe. Routledge, 2021; Alone on the move in search of a better life. The importance of a rights-based approach to unaccompanied migrant children, in Zermatten, J. and Jaffé. Ph. D. (Eds.) 30 Years of Children's Rights. Sion: Institut International des droits de l’enfant, Editions de l’Université de Genève, 2019; The psychological context of depravation of liberty of children (coautor), in Zermatten, J., Riva Gapany, P., Jaffé, Ph. D., and Winter, R. (Eds.) The Essentials of Juvenile Justice. Sion : Institut International des droits de l’enfant, 2017; Le contexte psychologique des enfants privés de liberté (coautor), in Jaffé, Ph. D., Lachat, M., Riva Gapany, P., Winter, R., and Zermatten, J. (Eds.) Justice Juvénile : les Fondamentaux, Sion: Institut International des droits de l’enfant, 2016; La construction du système électoral en République de Moldavie. Sur la difficile démocratisation d’un État postsoviétique. Paris: L.G.D.J., 2011; Articole: How Structural Compensation Facilitates Health Care for the Homeless. A Comparative View on Four European Union Member States, Int. J. Environ. Res. Public Health, 17(23)/2020 (coautor); L’état de droit dans les PECO, entre défaillances internes et contraintes européennes, Lettre de l’Est N° 20/2020; Children deprived of their liberty in migration context, Children deprived of Liberty, Special edition of Today's Children are Tomorrow's Parents, the Journal of the International Network for Prevention of Child Maltreatment # 45-46/2017; Regards sur l'évolution de la protection des droits de l'homme dans le post-communisme: le cas de la Roumanie, in Claret, Ph. (coord.), L’Europe centrale et orientale, vingt-cinq ans après la chute du Mur de Berlin. Retour sur l’« expérience postcommuniste ». Revue Est-Europa 2/2016; Les droits de l’enfant comme grille de lecture des objectifs de développement durable, Le Journal du droit des Jeunes 350/2015 (coautor); La réforme électorale, clé de lecture des transformations politiques en Moldavie. Revue d’études comparatives Est-Ouest 46(1)/2015;

Premii: Prix de Thèses 2011 de la Fondation Varenne (France), catégorie « Droit comparé, Politique comparée, Transition démocratique »; Women's Science and Technology Excellence Award 2015 from the UAIC Network of Women in Academia and Research.