Editura Universul Juridic Drept comercial roman. Curs universitar. Editia a IV-a, revazuta si adaugita - Olga-Andreea Urda

Editura: Universul Juridic

Autor: Olga-Andreea Urda

Editia: a 4-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-39-1170-5

Cod Produs: 9786063911705 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
   Lucrarea Drept comercial roman, Editia a IV-a, dezvolta evolutia normelor de drept comercial, in special sub aspectul modificarilor generate de intrarea in vigoare a noului Cod civil, precum si a Legii nr. 265/2022 privind registrul comertului si pentru modificarea si completarea altor acte normative cu incidenta asupra inregistrarii in registrul comertului.

Prezenta lucrare sustine sistemul monist si tratarea dreptului comercial ca ramura de drept privat de sine statatoare, cu aplicarea institutiilor noi introduse odata cu noul Cod civil.

Sunt analizate normele aplicabile profesionistilor, precum si societatile reglementate de Legea nr. 31/1990.

Astfel, am prezentat profesionistul, comerciant persoana fizica, si regulile specifice aplicabile raporturilor juridice dintre profesionisti, iar partea cea mai vasta a lucrarii este alocata societatilor reglementate de Legea nr. 31/1990, urmarind, in special, aspectele referitoare la modul de organizare si functionare a acestora.

Noutatea adusa de prezenta lucrare consta in abordarea noilor concepte introduse de noul Cod civil, dar si a modificarilor aduse Legii nr. 31/1990.

Cartea se adreseaza studentilor si masteranzilor facultatilor de drept, precum si antreprenorilor interesati de maniera de organizare a activitatilor economice.
URDA, OLGA-ANDREEA, lector universitar dr., Facultatea de Drept, Universitatea „Al.I. Cuza” din Iasi, avocat in Baroul Iasi.

S-a nascut la 14 iunie 1983, in Iasi.

Studii: Universitatea „Al.I. Cuza” din Iasi – Facultatea de Drept, Specializarea Drept, cursuri de zi (2003-2007); Doctor in Drept, Universitatea „Al.I. Cuza” din Iasi, 2014, tema tezei Raportul dintre dreptul penal european si dreptul penal national.

Activitate profesionala: avocat in cadrul Baroului Iasi (2008-prezent).

Activitate stiintifica: 10 comunicari stiintifice la simpozioane si conferinte nationale si internationale; 10 articole in materie comerciala, in materia dreptului european si a dreptului penal european, in Analele Stiintifice ale Universitatii „Al.I. Cuza”, Iasi, revista Buletin Stiintific, revista „Journal of Law and Social Sciences”.

Citari: 10 citari ale lucrarilor mentionate in carti de specialitate, in articole din reviste si in volume ale editurilor de prestigiu in domeniul stiintelor juridice.

Activitate didactica: preparator universitar, Universitatea „Al.I. Cuza” din Iasi – Facultatea de Drept (2007-2015); asistent universitar, Universitatea „Al.I. Cuza” din Iasi – Facultatea de Drept (2015-2016); lector universitar, Universitatea „Al.I. Cuza” din Iasi – Facultatea de Drept (2016-prezent), specializarile Drept comercial, Drept penal european, Drept institutional al Uniunii Europene, Jurisprudenta CEDO (2008-prezent).

Alte activitati: Coordonator Institutional Erasmus, Universitatea „Al.I. Cuza” din Iasi – Facultatea de Drept (2013-prezent).