Editura Hamangiu Curs de drept privat roman - Alina Monica Axente

ISBN: 978-606-27-2130-5

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062721305 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezentul Curs de drept privat roman reuneste cele doua volume anterioare, publicate de autoare sub titlul Institutii de drept privat roman, incluzand astfel intreaga materie de studiu la disciplina Drept roman – Izvoarele, Procedura civila, Persoanele, Bunurile, Succesiunile si Teoria generala a obligatiilor.

Indeobste, studentii de anul I ai facultatilor de drept – proaspat veniti din liceu – se izbesc aproape negresit de primul «obstacol» din viitoarea lor cariera juridica, acela al terminologiei si jargonului specifice acestui domeniu profesional. Iar pentru acei studenti (majoritatea, probabil) care nu s-au mai intalnit inainte cu limba latina, atunci cand deschid pentru prima data un curs de drept roman si dau cu ochii de numeroasele citate si adagii latinesti, «starea de soc» este garantata.

Ei bine, nu acesta va fi si cazul studentilor care vor deschide Cursul de drept privat roman al doamnei Alina-Monica Axente, care pune un accent deosebit pe interpretarea si explicarea notiunilor specifice de drept roman (altminteri, consacrate), cu scopul de a-i apropia pe studenti de aceasta materie si de a le facilita procesul de formare a unor rationamente de tip cauza-efect.

Doamna Axente propune in aceasta lucrare si numeroase exercitii de imaginatie menite a devoala ratiunile fauritoare de norme juridice. Iar pentru a incuraja vizualizarea in spatiu a unor concepte abstracte – cu scopul formarii si consolidarii gandirii juridice – expunerea materiei imbraca adesea forma unui dialog imaginar cu studentii. Numeroasele exemple prezentate au rolul de a raspunde atat posibilelor intrebari pe care viitori studenti le-ar putea ridica, precum si tuturor intrebarilor deja exprimate de-a lungul anilor de fostii studenti.

In speranta ca nu vor intrerupe niciodata cautarea sensului din spatele fiecarui dat, prezentul curs nu se doreste a fi doar un instrument util in intelegerea materiei dreptului roman, ci si o prima treapta pe care studentii o vor parcurge pe drumul spre maiestria profesionala. Pentru ca, «cel ce stie drept roman, stie drept civil, iar cel ce stie drept civil, stie Drept», dupa cum ne spune o sintagma deja intiparita in ADN-ul tuturor juristilor autohtoni. – Alina-Monica Axente
  • Curs de drept privat roman - Alina Monica Axente

Studii: A obtinut diploma de licenta in 2011 in cadrul Universitatii „Nicolae Titulescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept, iar din 2015 este doctor in drept al Universitatii „Nicolae Titulescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept, in urma sustinerii tezei Evolutia izvoarelor dreptului. Rolul noilor factori de configurare in elaborarea si consolidarea dreptului Uniunii Europene.

Activitate profesionala: Este lector universitar titular la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Titu Maiorescu din Bucuresti, unde desfasoara activitate didactica la disciplinele Drept roman si Drept constitutional.

Publicatii: este autoarea lucrarii Institutii de drept privat roman, publicata in doua volume: Vol. I. Izvoare. Procedura civila. Persoane. Bunuri. Succesiuni (Ed. Hamangiu, 2020) si Vol. II. Teoria generala a obligatiilor (Ed. Hamangiu, 2022), lucrare reeditata apoi intr-un singur volum, sub titlul Curs de drept privat roman (Ed. Hamangiu, 2022). . A publicat, de asemenea, mai multe articole de specialitate, printre care: Drepturile reale asupra bunului altuia in dreptul roman, in cadrul Conferintei Internationale de Drept, Studii europene si relatii internationale (2020), Bucuresti; Republica romana – model aplicativ al teoriei separatiei si echilibrului puterilor in stat, in cadrul Conferintei Internationale de Drept, Studii europene si relatii internationale (2019), Bucuresti; Reprezentarea contractuala in dreptul roman. Evolutia contractului de mandat, in cadrul Conferintei Internationale de Drept, Studii europene si relatii internationale – Perspectivele dreptului national si european (2016), Bucuresti; Statica si dinamica dreptului roman in oglinda izvoarelor de drept, in cadrul Conferintei Internationale „Challenges of the Knowledge Society” (2015), Bucuresti.