Editura Pro Universitaria Criminological Aspects of Computer Crime and Active Palestinian Cyber Threats - Adriana Stancu, Pavel Tal

Editura: Pro Universitaria

Autor: Adriana Stancu, Pavel Tal

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1798-1

Cod Produs: 9786062617981 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea „Criminological Aspects of Computer Crime and Active Palestinian Cyber Threats” ofera o analiza unica si holistica, un punct de vedere teoretic si practic asupra criminalitatii si amenintarilor cibernetice.
Cartea este alcatuita din doua sectiuni. In prima sectiune, „Aspecte criminologice privind criminalitatea informatica”, lec. univ. dr. Adriana Iuliana Stancu analizeaza aspectele criminologice ale criminalitatii informatice la nivel national si international din perspectiva impactului asupra infractorului si victimei.
A doua sectiune scrisa de lect. univ.dr. Tal Pavel „Active Palestinian Threats: Cyber Threat Actors in the Palestinian Sphere”, este o analiza asupra strategiei cibernetice Hamas, cativa actori ai amenintarilor cibernetice din sfera palestiniana si diferitele atributii ale unei game cuprinzatoare de cercetatori. In plus, cercetarea evidentiaza instrumentele ofensive, metodele, motivatiile, victimizarea si sofisticarea tehnologica. Cartea ofera o analiza inovatoare si aprofundata a actorilor palestinieni, amenintarile cibernetice de peste un deceniu pana la inceputul razboiului din octombrie 2023 dintre Israel si Hamas.
Cartea se adreseaza cercetatorilor si expertilor pentru a face lumina asupra liniei tangente dintre criminologie si securitate cibernetica, teorie si practica internationala si locala.
  • Criminological Aspects of Computer Crime and Active Palestinian Cyber Threats - Adriana Stancu, Pavel Tal

Adriana Stancu

Este lector doctor la Universitatea ,,Dunarea de Jos” din Galati, Facultatea de Drept si Stiinte Administrative, unde a inceput activitatea profesionala In anul 2005. In 2010 a devenit doctorand in Drept, la Academia de Politie ,,Alexandru Ioan Cuza' din Bucuresti. Este autoarea a doua carti si, de asemenea, a publicat peste 26 de lucrari stiintifice in reviste internationale recunoscute. La Universitate preda criminologie si drept penal. Este directorul activ al Departamentului de Stiinte Juridice Facultatii de Drept si Stiinte Administrative.

Pavel Tal

Este fondatorul si directorul CyBureau – The Institute for Cyber Policy Studies/ Institutul de Studii Politice pentru securitate cibernetica din Israel si lector la mai multe institutii academice din Israel, Romania, Polonia si India. Dr. Pavel este lector universitar doctor, cercetator si vorbitor specializat in liniile tangente dintre relatiile internationale, stiinta politica si spatiul cibernetic, cum ar fi conflictele cibernetice, razboiul cibernetic, amenintarile cibernetice si actorii cibernetici ai statului national. Dr. Pavel a servit ca vorbitor principal la conferinte internationale si a fost intervievat ca expert cibernetic pentru principalele institutii media. Dr. Pavel detine un doctorat in Studii din Orientul Mijlociu de la Universitatea Bar-Ilan, Israel (Disertatie: „Schimbari in restrictiile guvernamentale privind utilizarea internetului in Siria, Egipt, Arabia Saudita si Emiratele Arabe Unite intre anii 2002 – 2005”) .