Editura Hamangiu Citarea si comunicarea actelor de procedura in procesul civil. Comentarii, doctrina si jurisprudenta - Gabriela Cristina Frentiu

55,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Gabriela Cristina Frentiu

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1406-2

Cod Produs: 9786062714062 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cunoasterea si aplicarea corecta a prevederilor legale in materia citarii si comunicarii actelor de procedura in procesul civil constituie o garantie a respectarii principiului contradictorialitatii si a dreptului la aparare. Principiul contradictorialitatii presupune, in primul rand, ca partile sa cunoasca existenta procesului si termenele de judecata stabilite. Citarea are rolul de a aduce la cunostinta partilor aceste imprejurari. Dreptul la aparare presupune posibilitatea partii de a-si expune punctul de vedere, de a propune probele pe care le apreciaza utile, concludente, de a exercita caile legale de atac. Comunicarea actului de procedura are rolul asigurarii exercitiului deplin al acestui drept.

Lucrarea Citarea si comunicarea actelor de procedura in procesul civil cuprinde un comentariu practic actual al dispozitiilor Codului de procedura civila privitoare la citarea partilor si comunicarea actelor de procedura in procesul civil, aspectele teoretice fiind completate cu exemple si solutii ale practicii judiciare nationale, cu trimiteri la jurisprudenta obligatorie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, a Curtii Constitutionale, precum si a Curtii Europene a Drepturilor Omului.

In cuprinsul cartii Citarea si comunicarea actelor de procedura in procesul civil regasim aspecte de interes cum ar fi:
•    regula in materia citarii si comunicarii actelor de procedura;
•    exceptiile de la regula generala;
•    cazuri particulare de citare si comunicare a actelor de procedura;
•    consecintele necitarii sau necomunicarii unui act de procedura;
•    modalitatile de citare si comunicare a actelor de procedura;
•    locul citarii;
•    procedura comunicarii actului de procedura;
•    citarea prin publicitate;
•    institutia curatorului special;
•    citarea si comunicarea actelor de procedura unui stat strain;
•    comunicarea directa a actelor de procedura intre avocati sau consilieri juridici;
•    modalitatile de comunicare in materii speciale (in materie fiscala, contraventionala si in procedurile privitoare la insolventa).

Analiza este completata cu o prezentare a dispozitiilor incidente in materia comunicarii in statele membre/nemembre ale Uniunii Europene a actelor judiciare si extrajudiciare in materie civila, respectiv prevederile Regulamentului (CE) nr. 1393/2007 (aplicabil in prezent) si jurisprudenta relevanta a Curtii de Justitie a Uniunii Europene, dispozitiile Regulamentului (UE) nr. 2020/1784 (aplicabil incepand cu data de 1 iulie 2022), precum si cele ale Conventiei privind notificarea si comunicarea in strainatate a actelor judiciare si extrajudiciare in materie civila sau comerciala, adoptata la Haga la 15 noiembrie 1965, si ale Legii nr. 189/2003 privind asistenta judiciara internationala in materie civila si comerciala, republicata.
  • Citarea si comunicarea actelor de procedura in procesul civil. Comentarii, doctrina si jurisprudenta - Gabriela Cristina Frentiu

Studii: A absolvit Facultatea de Drept a Universitatii Babes-Bolyai Cluj-Napoca. Din anul 2002 este doctor in drept civil a Facultatii de Drept a Universitatii Babes-Bolyai Cluj-Napoca. Ulterior, in anul 2007, a absolvit un masterat limba italiana in cadrul Facultatii de Litere a Universitatii Babes-Bolyai Cluj-Napoca.
Cunoaste limbile engleza, italiana si franceza, obtinand atestate lingvistice Cambridge (iunie 1999), Facultatea de Litere a Universitatii Babes-Bolyai, Cluj-Napoca (iunie 1996), DELF B2 (aprilie 2017).

Activitate profesionala: In perioada 1995-2014 a fost cadru didactic, initial al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Crestine „Dimitrie Cantemir” din Cluj-Napoca si ulterior al Facultatii de Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii a Universitatii „Babes-Bolyai” din Cluj-Napoca – Extensia Bistrita.
Este judecator cu grad de curte de apel. A ocupat functia de vicepresedinte si de presedinte al sectiei I civile a Tribunalului Bistrita-Nasaud.
 A participat la numeroase seminarii, stagii de formare profesionala in tara, dar si in strainatate (Paris, Luxembourg, Strasbourg, Ljubljana, Lisabona, Roma, Duisburg, Genova, Besançon).
Din anul 2019 este membru al Consiliului Stiintific al Revistei de Dreptul Familiei.

Publicatii: Este autor si coautor al unui numar de peste 30 de carti si aproximativ 150 de articole in domeniul dreptului civil, al celui procesual civil, al dreptului familiei, al dreptului muncii, al asigurarilor sociale, printre care: Dictionar juridic italian-roman si roman-italian; Fond funciar. Culegere de jurisprudenta; Noul Cod de procedura civila comentat si adnotat; Legea nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 – 22 decembrie 1989; Taxele judiciare de timbru si ajutorul public judiciar in procesul civil.

Distinctii: Premiul Uniunii Juristilor din Romania, pentru lucrarea Retrocedarea imobilelor preluate abuziv (2007).

actualizat martie 2021

•    regula in materia citarii si comunicarii actelor de procedura;