Editura Universul Juridic Admiterea in notariat. Culegere de subiecte cu explicatii ale variantelor de raspuns - Carmen Nicoleta Barbieru, Diana-Geanina Ionas

Editura: Universul Juridic

Autor: Carmen Nicoleta Barbieru, Diana-Geanina Ionas

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-39-1190-3

Cod Produs: 9786063911903 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
 Lucrarea de fata cuprinde subiectele date la concursurile pentru dobandirea calitatii de notar stagiar organizate in perioada 2019-2022, variantele corecte de raspuns, precum si explicatii detaliate formulate pentru fiecare varianta de raspuns.

La elaborarea raspunsurilor au fost avute in vedere legislatia relevanta in materie, modificarile legislative intervenite, solutionarile contestatiilor la baremul de notare, jurisprudenta in domeniu si opiniile exprimate in literatura de specialitate.

Lucrarea reprezinta un instrument util in procesul de studiu si invatare si poate contribui in mod semnificativ la pregatirea si autoevaluarea:

candidatilor care se pregatesc pentru concursul de dobandire a calitatii de notar stagiar;
studentilor de la licenta si master in pregatirea unor materii care trateaza dreptul civil, dreptul procesual civil si activitatea notariala.
  • Admiterea in notariat. Culegere de subiecte cu explicatii ale variantelor de raspuns - Carmen Nicoleta Barbieru, Diana-Geanina Ionas

Carmen Nicoleta Barbieru

Studii:
- licentiata in drept (Facultatea de Drept, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi);
- doctor in drept, in domeniul dreptului comertului international (2016).

Activitate profesionala:
- notar public in cadrul Camerei Notarilor Publici Bacau.

Publicatii:
- Repere ale activitatii biroului notarial. Redactarea inscrisurilor. Procedurile notariale. Activitatea de secretariat (coautor), Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2011;
- Tehnica redactarii unui contract. Elementele contractului. Redactarea clauzelor contractuale, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2014;
- Contracte civile speciale. Elaborare, comentarii, modele, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2016;
- Rolul grupului european de interes economic in activitatea de comert international, Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2018;
- Activitatea notariala. De la teorie la practica (coautor), Ed. Universul Juridic, Bucuresti, 2018.

Diana-Geanina Ionas

Studii:
Licentiat in drept, Universitatea Transilvania Brasov, Facultatea de Drept (1993); masterat in drept penal al afacerilor, 2006 - Universitatea Transilvania Brasov, Facultatea de Drept; doctor in drept civil din 2015, Universitatea Nicolae Titulescu, Facultatea de Drept.

Activitatea:
Membru al Baroului Brasov din anul 2007; din 2015 este notar stagiar la Institutul Notarial Roman; din 2013 si in prezent este asistent universitar la Universitatea Transilvania Brasov – Facultatea de Drept, unde are activitate didactica de seminar, activitate de evaluare semestriala drept public: Drept Penal-partea generala, Drept penal–partea speciala, Drept Procesual Penal, Criminologie.

Publicatii:
Are numeroase articole si carti de specialitate (38).