Editura Paideia Omul si spiritul sau - Alex Liviu Streng

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-748-232-4

Cod Produs: 9786067482324 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Volumul de fata reprezinta un memento, o afirmare in toata puterea cuvantului a identitatii umane autentice, fundamentale, si, totodata, o propunere neechivoca de reintoarcere la toate aceste radacini cu adevarat definitorii si care pur si simplu confera existentei noastre pamantesti semnificatia cea mai inalta pe care ea o poate avea, si pe care ar trebui s-o aiba. Intr-o epoca in care in general valorile materiale si lipsa de credinta sunt la mare pret, in care fiinta umana pare ca se confrunta tot mai mult cu o ruptura majora in raport cu esenta sa spirituala, cu un fenomen de uitare si chiar de negare a acestei esente, volumul de fata reprezinta un memento, o afirmare in toata puterea cuvantului a identitatii umane autentice, fundamentale, si, totodata, o propunere neechivoca de reintoarcere la toate aceste radacini cu adevarat definitorii si care pur si simplu confera existentei noastre pamantesti semnificatia cea mai inalta pe care ea o poate avea, si pe care ar trebui s-o aiba. Altfel spus, acest volum nu este nimic altceva decat o incercare de constientizare majora a cititorului cu privire la faptul ca fiecare dintre noi nu suntem numai simpli oameni, simple corpuri ganditoare efemere, ci suntem in primul si in primul rand spirite spirite divine eterne si avem datoria de a trai ca atare.