Editura Paralela 45 Longevitatea incepe din copilarie. Un inedit program nutritional de familie, pentru o viata lunga si sanatoasa - Valter Longo

Editura: Paralela 45

Autor: Valter Longo

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-973-47-3635-5

Cod Produs: 9789734736355 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
CAT SUNT MICI, COPIII MANANCA CE LE PUN PARINTII IN FARFURIE. CAND CRESC… ISI PASTREAZA OBICEIURILE DIN COPILARIE.

Excesul de greutate si obezitatea constituie o problema de sanatate care afecteaza 50% dintre adultii si 30% dintre copiii si adolescentii
care traiesc azi in lume. Iar tendintele arata o extindere a fenomenului mai ales in tarile europene, conform datelor OMS. In prezent, sunt de zece ori mai multi copii obezi decat in urma cu 40 de ani.

Din nefericire, obezitatea predispune la aparitia sau agravarea multor boli: hipertensiune arteriala, diabet de tip 2, hepatita, constipatie, boli inflamatorii intestinale, reflux gastroesofagian, calculi biliari, astm bronsic, dureri de cap cronice, platfus, genu valgum, sindromul
ovarelor polichistice, ba chiar si cancer.

Cercetarile au aratat ca inclusiv nutritia mamei in timpul sarcinii, precum si alimentatia copilului in primii doi ani de viata influenteaza
greutatea de mai tarziu a adolescentului. De aceea este necesar un program coerent de alimentatie pentru intreaga familie, nu doar pentru cei mici. Asa cum toti parintii stiu, educatia nutritionala incepe de acasa.

Valter Longo conduce Institutul pentru Longevitate al Universitatii California de Sud (Los Angeles) si Programul „Oncologie si longevitate“ al Institutului FIRC de Oncologie Moleculara (IFOM, Milano), unul dintre cele mai renumite organisme de cercetare europeana cu privire la cancer. Este recunoscut pe plan mondial pentru studiile sale despre post si a demonstrat efectele benefi ce ale acestuia in tratarea cancerului.
  • Longevitatea incepe din copilarie. Un inedit program nutritional de familie, pentru o viata lunga si sanatoasa - Valter Longo

Valter Longo conduce Institutul pentru Longevitate al Universitatii California de Sud (Los Angeles) si Programul „Oncologie si longevitate“ al Institutului FIRC de Oncologie Moleculara (IFOM, Milano), unul dintre cele mai faimoase organisme de cercetare europeana cu privire la cancer. Este recunoscut pe plan mondial pentru studiile sale despre post si a demonstrat efectele lui benefice in tratarea cancerului.