Editura Paideia Drumul sau „era sa fie” - Eduard Gabriel Savulescu

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-748-471-7

Cod Produs: 9786067484717 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Scriitura mea este centrata pe o cuprindere a ideii de drum. Este o analiza a drumului geografic, a drumului in cuplu si implicit in ceilalti. Si, nu in ultimul rand, a drumului in interior, in sine. Personajul principal este unul general, un masculin, surprins in cele trei etape ale vietii sale, tanar, barbat, batran si in diferite stadii ale ratarii fiecarui tip de drum asumat si incercat. Portretul sau este construit prin folosirea contrarietatii, ca oglindiri identice si diferite, prin folosirea de proiectii alaturate, ce nu se exclud una pe alta, ci au rol de completare, de intregire. Firul povestii se desfasoara ca o miscare de balans, de dans pollockian, de joc intre parte si de-parte, intre centru si granita, intre Unu si Multiplu si orice esec lanseaza, deschide, elibereaza individul pe un alt palier.

In fapt, nu este un roman cursiv, ci secventiat, scris in intersectii, pe puncte de forta, desenat prin hasurare, iar focusul cade pe analiza, pe comentariu, in timp ce actiunea si personajele raman in spate, in plan secund. Chiar si ritmul este temporizat, iar fuga tineretii se domoleste in introspectia senectutii. Este un roman filosofic, un roman analiza, in care autorul are doar rolul de a interpreta, de a-si trasa propria explicatie, propriul drum, paralel, alaturi de drumurile personajelor si ale cititorilor.”

Eduard Gabriel Savulescu
  • Drumul sau „era sa fie” - Eduard Gabriel Savulescu