Editura Paideia Disperarea frumoasa de a fi om. Te x Te - Petru-Vladimir Patulescu

Editura: Paideia

Autor: Petru-Vladimir Patulescu

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-748-283-6

Cod Produs: 9786067482836 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Petru-Vladimir Patulescu s-a nascut la Buzau, in anul 1954 si este licentiat in informatica si in filosofie. A ales ca modalitate de expresie fragmentul si miniatura ideatica pe care le-a redenumit generic te x te. A mai publicat pana acum: Contemporan cu doua milenii, Editura Cartea Romaneasca, 2003; In spatele pleoapelor, Editura Paideia, 2008; Sinceritatea privirii, Editura Paideia, 2011. Totul sub aripa fragila a confesiunii rationale, a devoalarii nemediate de sine si a metabolizarii lirice a lumii.

Indirectarea sensului imediat, stilistica unor traiectorii sinuoase si mai ales decantarea, fie si pentru o clipa, a unui „inteles” mai inalt ce transcende, supraliciteaza sau sublimeaza tema, subiectul sau povestea m-au sedus, ma atrag irezistibil si imi calauzesc involuntar cuvintele acestor te x te.Ma separ astfel, voit, de acel registru colocvial, de acea frazare directa, rezonanta si fara ornamente stilistice care m-ar aseza in randul celor de care nu m-am simtit atras ori legat niciodata. O marturisire deci, nu noua, un fel de ars poetica, care cred ca, explica astfel si nu altcum, tumultul interior ce se „cere” imperios turnat in cuvinte. Aceasta alegere ma insingureaza, stiu, nu aduce nici un avantaj printr-un eventual impact exterior si nu are ca suport intim nici un alt gand abstract, ascuns ori excentric. Este, inca o data, alegerea mea de mare cumpana, dar si pariul meu ce tine de instinct. Poate un pariu perdant, dar cu siguranta, unul ce ma exprima, ma caracterizeaza si ma reprezinta.