Editura Vellant Consolarile filosofiei - Alain de Botton

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-980-027-0

Cod Produs: 9786069800270 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In cuvintele lui Schopenhauer putem gasi alinare pentru o inima ranita. Seneca ne ofera cateva sfaturi pentru cand ramanem fara slujba. Iar Nietzsche are invataturi abile pentru orice dificultate, de la singuratate pana la boala. Consolarile filozofiei este o carte de o eruditie accesibila, in egala masura folositoare si placuta.

,,In ciuda vastelor diferente dintre numerosii ganditori descrisi drept filosofi de‑a lungul timpului (de fapt, oameni atat de diferiti incat, daca ar fi fost convocati cu totii la o imensa petrecere cu cocktailuri, nu numai ca nu ar fi avut nimic sa‑si spuna unul altuia, ci probabil ca s‑ar fi si incaierat dupa cateva pahare), parea posibil sa delimitezi un mic grup de oameni, separati de secole, care impartaseau o difuza loialitate fata de viziunea filosofiei sugerate de etimologia greceasca a cuvantului (philo, iubire; sophia, intelepciune), un grup care avea in comun interesul de a enunta cateva lucruri practice si consolatoare despre cauzele celor mai mari suferinte omenesti. Catre acesti oameni aveam sa‑mi intorc fata.”

Alain de Botton

Cine trebuie sa citeasca aceasta carte?

Cei interesati de filosofie si dezvoltare personala
Oricine interesat de piata de idei filosofice contemporane
Cititorul pasionat de textele lui Alain de Botton
Romancier, eseist si jurnalist, Alain de Botton s-a nascut in Zürich, Elvetia in 1969, iar in prezent traieste in Londra. Cartile sale, considerate drept o ,,filosofie a vietii de zi cu zi” au devenit bestselleruri in 30 de tari. Este producator si realizator a mai multor programe de televiziune. In august 2008 a fost unul dintre membrii fondatori ai unei institutii de invatamant in centrul Londrei, care promoveaza o noua viziune asupra educatiei – The School of Life.

Alain de Botton

Cine trebuie sa citeasca aceasta carte?

Cei interesati de filosofie si dezvoltare personala
Oricine interesat de piata de idei filosofice contemporane