Editura Pro Universitaria Elemente de gandire critica. Repere teoretice si aplicatii pentru stiintele sociale - Dragos Bigu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Dragos Bigu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1595-6

Cod Produs: 9786062615956 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de fata este adresata tuturor celor care doresc sa-si imbunatateasca abilitatile naturale de rationare, pentru a-si sustine mai bine punctele de vedere, a examina argumentele altora si a lua decizii mai bune. Volumul trateaza temele obisnuite ale unei lucrari de gandire critica – cum ar fi erorile de rationare sau evaluarea argumentelor prin analogie – punand insa accent pe temele relevante pentru stiintele sociale, cum ar fi cauzalitatea in domeniul social sau generalizarile statistice, bazate pe extrapolarea de la un esantion la o populatie. In fiecare dintre cele noua capitole, notiunile teoretice sunt exemplificate printr-o serie de exercitii rezolvate, alte aplicatii fiind lasate cititorului spre solutionare.
  • Elemente de gandire critica. Repere teoretice si aplicatii pentru stiintele sociale - Dragos Bigu

Este conferentiar universitar doctor in cadrul Academiei de Studii Economice din Bucuresti, Departamentul de Filosofie si Stiinte Socioumane. Este doctor in filosofie al Universitatii din Bucuresti, cu o teza in domeniul filosofiei stiintei. Principalele domenii de interes ale sale sunt gandirea critica, etica generala, etica in afaceri, etica in sectorul public. A publicat doua carti: Paradigma si incomensurabilitate. O cercetare asupra incomensurabilitatii conceptuale in opera lui Thomas Kuhn (Editura ALL, 2010) si Etica in afaceri: structuri conceptuale si aplicatii (Editura ASE, 2014). De asemenea, a publicat numeroase articole stiintifice in reviste de specialitate si a participat la o serie de conferinte stiintifice, in tara si in strainatate.