Editura Paideia Ce este filosofia? - Valentin Muresan

ISBN: 978-606-748-185-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067481853 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea este o introducere elementara in domeniul filosofiei, utila tuturor celor doritori sa cunoasca notiunile de baza ale acestei discipline. Include, sub atenta coordonare a prof. Valentin Muresan, o selectie de texte care descriu principalele concepte si directii ale filosofiei.

Potrivit coordonatorului, cartea „se adreseaza, prin tematica si prin felul in care e scrisa, celor ce vor sa se initieze singuri in filosofie: elevilor de liceu, tinerilor sau batrinilor care nu au preocupari sistematice in aceasta sfera a culturii umaniste. Mai ales elevilor de liceu, ce nu poseda cunostinte prealabile in domeniu si nici nu vor sa aprofundeze profesional problematica filosofica. Ea nu se adreseaza filosofilor profesionisti. Pentru acestia din urma, ca si pentru studentii la filosofie, exista introduceri „neelementare”, tratate si monografii”.

Filosofarea e o disponibilitate, aproape general umana, de a pune intrebari despre propria conditie de om aruncat in imensitatea universului, despre dramele vietii cotidiene sau despre principiile latente ce stau in spatele diferitelor practici umane. Putem intilni aceasta filosofie embrionara aproape peste tot: in maximele populare ori in interogatiile spontane ale copiilor („De ce se misca Soarele?”; „Ce a fost inainte ca Dumnezeu sa faca cerul si pamintul?”), in poezie ori in dezbaterea politica.
Valentin Muresan (n. 11 februarie 1951, d. 3 februarie 2020) a fost un filosof roman, profesor de filosofie morala si etica la Facultatea de Filosofie la Universitatea din Bucuresti.

Interesele sale de cercetare au acoperit in ultimii 25 de ani tematici diverse, de la praxeologie si filosofia stiintei la teorii etice si management etic. A publicat comentarii extinse pe marginea unor lucrari fundamentale de Platon, Aristotel, Kant si Mill, precum si studii de filosofie morala analitica si management etic. A tradus sau coordonat traducerea unui numar mare de lucrari in traditia analitica (R.M. Hare, B. Williams, H.Prichard, G. Moore etc.) si a editat numeroase volume in Romania si in strainatate (Japonia, SUA). Prof.univ.dr. Valentin Muresan a fost decan al Facultatii de Filosofie si Director Onorific al Centrului de Cercetari in Etica Aplicata si al Revistei Romane de Filosofie Analitica. A fost, de asemenea, Distinguished Research Fellow al Centrului Uehiro pentru Etica Practica (Universitatea Oxford) si membru al consiliului editorial al Journal of Applied Ethics and Philosophy (Universitatea Hokkaido, Japonia).