Editura For You Parintele de azi intre cariera si familie – Anita Cleare

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-639-372-0

Cod Produs: 9786066393720 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Poti sa fii un bun parinte fara sa renunti la cariera!
Majoritatea parintilor moderni lucreaza. Si avem cu totii timp limitat, energie limitata, rabdare limitata si prea multe de facut! Rareori ne aflam intr-o stare de spirit buna la sfarsitul unei zile lungi de lucru, cand reintram in rolul de parinti... Vrem sa facem ceea ce trebuie, dar, fara timp de gandire si fara energie, este usor sa ratam micile detalii ce inseamna o mare diferenta pentru binele copilului – si al nostru.

Cartea Parintele de azi intre cariera si familie este o lectura esentiala pentru fiecare parinte care lucreaza. Scrisa de o experta in dezvoltarea copilului si psihologie care a lucrat cu mii de parinti stresati, cartea te va conduce printr-o abordare asupra parentingului ce iti va transforma viata de familie si ti-o va armoniza cu cea profesionala.

Acoperind toate provocarile-cheie, cum ar fi scoaterea tuturor din casa la timp dimineata, gestionarea comportamentului dificil cand esti obosit la sfarsitul zilei, controlul timpului tehnologic si evitarea luptelor de duminica seara, cartea Parintele de azi intre cariera si familie te ajuta sa incetezi sa te simti vinovat ca iti urmezi cariera si iti ofera instrumente ca sa te intorci cu drag acasa.

Review-uri Amazon
„O lectura esentiala pentru parintii care lucreaza. Pentru ca am un copil, iar in curand voi naste din nou, aceasta carte ma ajuta sa-mi mentin echilibrul si sanatatea.”

„Cartea te ajuta sa nu te mai simti vinovat de faptul ca esti la munca si iti ofera instrumentele necesare pentru a crea o familie din care vrei sa faci parte si tu.”

„Pur si simplu cea mai buna carte de parenting pe care am citit-o. Si am citit multe! Este scrisa din prisma parintilor care lucreaza si este plina de sfaturi practice si calde in acelasi timp. Multumesc, Anita!”

„Este o carte fantastica pentru ori parinte ingrijorat de echlibrul dintre munca si cresterea copiilor. Mereu e prea multa vinovatie. Autoarea intelege acest lucru si gaseste solutii pentru problemele si ingrijorarile parintilor de zi cu zi, iar modul in care o face este practic si empatic. Recomand din suflet!”

„Am cumparat cartea dupa ce am cautat ceva care sa ma ajute sa jonglez mai bine intre munca si familie,  cu accentul pe situatiile reale care se intampla, nu pe cum ar fi ideal sa se intample. Iar Anita o face foarte bine. Conceptul de eficienta a inceput sa capete sens, iar simplul fapt ca mi-am schimbat gandirea se reflecta deja in reactiile copiilor mei. Este foarte usor sa cazi in capcana vechilor obiceiuri, dar acum sunt mult mai constienta de aceste obiceiuri si pot actiona impotriva lor. Cum au spus si alti cititori, tonul autoarei este incurajator si a fost minunat sa am cartea ei alaturi. O recomand pentru oricine caruia cariera ii aduce stres si sentimente de vinovatie.”
Conferentiara pentru parinti, autoare si formatoare in domeniul parentingului. Ii sustine pe parintii care merg la serviciu, pentru a-si echilibra dorinta de succes in cariera cu dorinta de a fi parinte. E licentiata in psihologia dezvoltarii si are o vasta experienta profesionala in lucrul cu familii. Sustine seminare de parenting atat in Marea Britanie, cat si la nivel international. Sfaturile ei sunt prezentate in mod regulat in mass-media, inclusiv la The Sunday Times Magazine, BBC si Telegraph. E autoarea blogului „Thinking Parenting” si creatoarea programului The Positive Parenting Project.

Poti sa fii un bun parinte fara sa renunti la cariera!

Review-uri Amazon