Editura Curtea Veche Inteligenta sociala. Noua stiinta a relatiilor umane. Editia a II-a, revizuita - Daniel Goleman

Editura: Curtea Veche

Autor: Daniel Goleman

Editia: a 2-a, revizuita

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-44-0092-5

Cod Produs: 9786064400925 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Avem un instinct al supravietuirii, dar, de asemenea, unul al altruismului. Am fost invatati ca viata e o lupta, dar natura favorizeaza mai degraba relatiile pozitive. Iar compasiunea vindeca intr-un fel in care medicina inca nu o poate face. Acestea, si multe altele, sunt vestile bune pe care ni le aduce Daniel Goleman. Dar, ne avertizeaza el, asa cum relatiile sanatoase actioneaza asupra corpului nostru intr-un mod benefic, cele nesanatoase ni-l otravesc. Iar autorul, jurnalist pe teme stiintifice, recompensat cu numeroase premii, ne asigura ca nu e vorba de o metafora, ci de realitate. Emotia negativa a celuilalt se ia, intocmai ca raceala si poate avea consecinte daunatoare.

Teza principala a lui Goleman este ca inteligenta sociala nu este un simplu derivat al inteligentei generale, ci, mai degraba, este exact invers. Mintile oamenilor isi pot sincroniza activitatea, nu doar prin comunicare verbala, iar functionarea mecanismelor cerebrale sustine acest proces. Tinand cont de acest fapt, trebuie sa regandim tot ce inseamna relatie interumana, spune Goleman.

Demonstratia lui include exemple de o extraordinara diversitate: de la relatiile interfamiliale si cele dintre mama si copil, pana la cele dintre medici si bolnavii incurabil, atingand subiectul stereotipurilor sociale, al rasismului si al reintegrarii sociale a infractorilor. Mesajul sau este unul profund umanist si optimist.
  • Inteligenta sociala. Noua stiinta a relatiilor umane. Editia a II-a, revizuita - Daniel Goleman

Daniel Goleman (n. 7 martie 1946) si-a creat o reputatie mondiala de jurnalist si cercetator in psihologie clinica si stiinte comportamentale, domenii in care a obtinut doctoratul la Harvard. A fost redactor la The New York Times pe teme de stiinta, iar pentru articolele sale a fost nominalizat de doua ori la Premiul Pulitzer.