Editura Curtea Veche Emotiile distructive. Cum le putem depasi. Editia a III-a - Daniel Goleman

Editura: Curtea Veche

Autor: Daniel Goleman

Editia: a 3-a

Anul publicării: 2013

ISBN: 978-606-588-575-2

Cod Produs: 9786065885752 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Multe dintre suferintele indurate de-a lungul timpului de umanitate au fost generate de emotii distructive — de acele reactii afective care ne ranesc pe noi insine, dar si pe ceilalti. Dar ce sunt aceste emotii si ce anume le favorizeaza aparitia sau le declanseaza, perturband echilibrul interior? Cum se manifesta emotiile in viata cotidiana si ce implicatii au, mai ales pe termen lung? Oare avem potentialul de a ne schimba? Si in ce fel suntem influentati de cultura in care traim? Exista motive de optimism, in ceea ce priveste controlul emotiilor distructive? Si daca da, atunci cum se pot metamorfoza aceste sentimente, pentru binele si evolutia umanitatii?

Veti gasi raspunsuri la aceste intrebari in cartea de fata, in paginile careia Daniel Goleman reda discutiile purtate, in cadrul unui seminar de cinci zile, intre Dalai Lama si un mic grup de psihologi, neurologi si filozofi. Demersul lor a avut scopul de a afla daca stiinta si filozofia pot colabora pentru a identifica, a controla si a preveni emotiile distructive — asa cum sunt ura, mania, gelozia, ostilitatea, dispretul, trufia, amagirea si altele asemenea.

Perspectivele diferite ale stiintei si filozofiei, caracteristice gandirii occidentale si celei orientale, se imbina aici, creand o simbioza intre opiniile participantilor la dialog. Iar cel mai mare privilegiu al cititorului este acela ca are sansa de a patrunde in universul unor minti extraordinare, pentru a le vedea la lucru.
  • Emotiile distructive. Cum le putem depasi. Editia a III-a - Daniel Goleman

Daniel Goleman (n. 7 martie 1946) si-a creat o reputatie mondiala de jurnalist si cercetator in psihologie clinica si stiinte comportamentale, domenii in care a obtinut doctoratul la Harvard. A fost redactor la The New York Times pe teme de stiinta, iar pentru articolele sale a fost nominalizat de doua ori la Premiul Pulitzer.