Editura Publica Descopera-ti Elementul. Cum sa-ti afli talentele si pasiunile si cum sa-ti transformi viata - Sir Ken Robinson

Editura: Publica

Autor: Sir Ken Robinson

Anul publicării: 2014

ISBN: 978-606-8360-79-9

Cod Produs: 9786068360799 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Descopera-ti Elementul este o expeditie personala. O expeditie este o cautare. In Europa Medievala, cavalerii plecau in cautare de aventuri ca sa atinga un tel de pret pentru ei. Expeditiile presupun calatorii, aventuri si riscuri si, prin natura lor, rezultatele unei expeditii sunt incerte. Asa vor fi, cu siguranta, si pentru tine. Expeditia in cautarea Elementului tau este realmente o calatorie pe doua cai. Este o calatorie interioara, menita sa exploreze ce se afla in tine; este o calatorie in afara, menita sa exploreze oportunitatile din lumea ce te inconjoara. Scopul acestei carti este sa te ajute sa-ti gasesti calea. Daca iti vei duce la implinire expeditia depinde de devotamentul tau si de taria ta, precum si de cat de mult pui pret pe posibila rasplata. Daca esti gata sa faci cele necesare, am incredere ca vei gasi aici o multime de lucruri care sa te ajute si sa te inspire.

Ca toate cate se afla in natura, talentele si pasiunile omenesti sunt extraordinar de diverse si iau multiple forme. Ca indivizi, cu totii suntem motivati de diferite vise si vom inflori – sau ne vom ofili – in imprejurari foarte diferite. Recunoasterea viselor tale si a conditiilor necesare ca sa le vezi implinite este esentiala pentru ca tu sa devii cel care poti sa fii. Lectura acestei carti nu-ti va garanta ca-ti vei petrece restul vietii intr-o continua, neintrerupta stare de placere si incantare. Totusi, iti va darui o intelegere mai adanca a celui care esti cu adevarat si a vietii pe care ai putea si poate ca ar trebui sa o traiesti. Sir Ken Robinson

O carte care te va ajuta sa-ti gasesti adevarata natura. Stephen R. Covey, autorul cartii The 7 Habits of Highly Effective People

O calatorie fasciculara dinspre sine catre lume, un demers activist de autenticitate si responsabilitate, cartea lui Sir Ken Robinson pozitioneaza individul in starea lui de virtuoz prin care acesta isi auto-reveleaza eul ca instrument al desavarsirii si prezentei sale in umanitate. Un dans cursiv de idei care baleiaza intre centru si margine, intre pulsiune si reflectie, ce aduce cititorul activ din afara confortului searbad intr-o stare de gratie concreta si manifesta. Andreea Mihnea, HR Director EY Romania

Aparitia editiei in limba romana a cartii Descopera-ti Elementul a fost sustinuta de EY Romania.
Sir Ken Robinson este un reputat lider international in domeniul dezvoltarii creativitatii, inovatiei si a resurselor umane. A colaborat cu guverne din Europa, Asia si Statele Unite, cu multe dintre companiile listate in top Fortune 500 si cu organizatii culturale din intreaga lume. In anul 1998 a condus o comisie nationala pe probleme privind educatia, creativitatea si economia, de pe langa Guvernul Marii Britanii. Raportul rezultat, „All Our Future: Creativity, Culture and Education” (cunoscut si sub numele de Raportul Robinson), a fost publicat in anul 1999, bucurandu-se de o primire elogioasa. De asemenea, a avut un rol primordial in crearea unei strategii pentru dezvoltarea creativa si economica, ca parte a procesului de pace din Irlanda de Nord, lucrand cu Ministerele Educatiei, Culturii si cel al Pregatirii Profesionale. Sir Ken Robinson a fost unul dintre cei patru consilieri internationali care au ajutat guvernul din Singapore sa faca din strategia sa epicentrul creativ al Asiei de Sud-Est.

Timp de doisprezece ani a fost profesor pe probleme de educatie la Universitatea Warwick din Anglia, iar in prezent este profesor emerit. A primit diplome de onoare din partea mai multor universitati si colegii, precum Open University, Central School of Speech and Drama, Birmingham University, Rhode Island School of Design, Ringling College of Art and Design si Liverpool Institute for Performing Arts. I s-a decernat Premiul Atena pentru servicii aduse artelor si educatiei, de catre Rhode Island School of Design; Medalia Peabody pentru contributii in domeniul artelor si a culturii in Statele Unite si Medalia Benjamin Franklin pentru remarcabila contributie adusa relatiilor culturale dintre Marea Britanie si Statele Unite. In anul 2003, a fost innobilat de catre Regina Elisabeta a II-a pentru serviciile aduse artelor. Conferentiaza in intreaga lume pe tema provocarilor creative cu care se confrunta mediul de afaceri si educatia in noua economie globala. Renumitele sale discursuri sustinute la conferinta anuala TED (2006 si 2010) continua sa fie urmarite de milioane de oameni din intreaga lume.

www.editrauniversitara.ro