Editura Vellant De neconceput. O calatorie extraordinara prin lumea celor mai stranii creiere - Helen Thomson

Editura: Vellant

Autor: Helen Thomson

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-980-058-4

Cod Produs: 9786069800584 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Premiata scriitoare si consultant stiintific, Helen Thompson dezleaga cele mai mari mistere ale creierului uman examinand noua cazuri extraordinare. De la producatorul tv care nu uita nimic la profesoara ale carei amintiri nu i se par a fi ale ei, de la femeie care se pierde chiar in propria casa la condamnatul a carii personalitate s-a schimbat peste noapte, de la barbatul care se transforma in tigru si femeia care traieste intr-o halucinatie permanenta la tanarul ziarist care vede culori care nu exista in viata reala. Ce invatam de la aceste fascinante creiere?Creierele noastre sunt extraordinare – si mult mai bizare – decat credem.

„Am calatorit prin lume pentru a intalni oameni cu cele mai bizare creiere. Toti fusesera testati, scanati si analizati de nenumarati doctori si cercetatori, dar foarte rar sau niciodata nu au divulgat public informatii despre vietile lor. Sacks, bineinteles, facuse ceva similar in cateva randuri, cel mai notabil in cartea sa din 1985, The Man Who Mistook His Wife for a Hat.”

Helen Thomson

Cine trebuie sa citeasca aceasta carte?

Oricine este interesat de taramul fascinant si surprinzator al mintii umane
Studentii si practicienii de psihologie si psihoterapie
Recenzii:

„Thomson detine un dar extraordinar de a face ca lucrurile complexe si ciudate sa fie inteligibile. Autoarea il citeaza pe Oliver Sacks ca sursa de inspiratie si intr-adevar aceasta carte va fi pe placul fanilor acestuia.”

Library Journal

„O carte remarcabila si un minunat itinerariu printre misterele creierului uman. Cu un stil narativ seducator, Thomson danseaza impecabil printre conversatiile cu noua oameni extraordinari si explicatiile despre modul in care creierele lor functioneaza. De neconceput va va extinde limitele cunoasterii si va va incalzi inima.”

Ed Yong, autorul cartii I Contain Multitudes

„Helen Thomson ne ghideaza prin lumea fascinanta a celor mai stranii creiere din lume aratandu-ne in acelasi timp ce ne invata aceste istorii despre noi insine. Scrisa cu rigoare stiintifica, dar intr-un stil accesibil oricui, De neconceput este o carte irezistibila.”

Robert Sapolsky, autorul cartii Behave: The Biology of Humans at Our Best and Worst
Helen Thomson este scriitoare si consultant stiintific la New Scientific. A fost nominalizata pe lista scurta a Best Science Journalist in cadrul British Journalism Awards si a castigat numeroase alte premii, printre care un media fellowship atat la Harvard, cat si la MIT, precum si Best Newcomer in 2010, premiul ABSW Science Writers Awards in Marea Britanie si Irlanda. Scrie, de asemenea, pentru The Guardian, The Washington Post, The Daily Mail si Nature.

Helen Thomson

Cine trebuie sa citeasca aceasta carte?

Oricine este interesat de taramul fascinant si surprinzator al mintii umane
Studentii si practicienii de psihologie si psihoterapie