Editura Niculescu Afacerea de familie. Intre job si acasa - Anna Zanardi Cappon, Arshad Moscogiuri

Editura: Niculescu

Autor: Anna Zanardi Cappon, Arshad Moscogiuri

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-38-0606-3

Cod Produs: 9786063806063 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O afacere este un sistem complex de factori care se intersecteaza. O familie este tot un sistem, dar mult mai complicat. Iar cand cele doua sisteme se suprapun, gestionarea afacerii si participarea in acelasi timp la viata de familie se dovedesc o adevarata aventura. Dinamica relatiilor de rudenie se impleteste cu cea antreprenoriala intr-o serie de situatii complicate astfel incat, precum intr-o panza de paianjen, daca un singur fir vibreaza, este aproape imposibil sa nu vibreze intreaga structura.

Daca familia si afacerea sunt sanatoase si stabile, toate firele coopereaza pentru atingerea obiectivelor comune, iar puterea companiei se va imbina cu cea a familiei. Insa este suficient ca un singur fir sa fie rupt, prea slab sau prost pozitionat si se poate ajunge la faliment. Anna Zanardi Cappon ne permite sa studiem familia si afacerea detinuta de aceasta in context mai larg, potrivit Modelului Sistemic de Reconciliere.

Printr-o sinteza clara si cuprinzatoare, autoarea ofera exemple din vasta sa experienta la care sa reflectam, precum si o serie de instrumente concrete pentru a putea intelege si participa la procesul de reconciliere. Membrii familiei care gestioneaza o afacere, consultantii, psihologii si alti profesionisti vor avea de castigat de pe urma citirii acestei lucrari accesibile, dar in acelasi timp profunde, foarte diferite de tot ce exista pe piata in acest domeniu.

Traducator: Diana Salceanu
  • Afacerea de familie. Intre job si acasa - Anna Zanardi Cappon, Arshad Moscogiuri

Traducator: Diana Salceanu