Editura Vellant Cum sa nu-i faci la cap - Oliver James

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-980-106-2

Cod Produs: 9786069801062 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Daca majoritatea cartilor de parenting ofera verdicte clare in privinta „celor mai bune“ si „corecte“ practici specifice de ingrijire a copiilor, nu acesta este si scopul principal al acestui volum. In loc sa fac asta, voi analiza cum un numar de aspecte variabile ale vietii tale te pot ajuta sau impiedica in sarcina de a satisface nevoile copilului sub 3 ani.

,,Ce sper sa reusesc in aceasta carte sa explic este ca aspectele practice reale ale satisfacerii nevoilor copiilor sub 3 ani nu reprezinta o problema. Prin asta nu vreau sa spun ca e simplu ca buna ziua si nici ca a fi mama este altceva decat o munca istovitoare, repetitiva si incredibil de exigenta din punct de vedere emotional, intelectual si psihic. Ce vreau sa zic este ca, in momentul in care te opresti si te gandesti la asta, majoritatea oamenilor pot schimba un scutec, ridica in brate un bebelus care plange sau incalzi laptele pentru biberon. Pasii, material vorbind, de care este nevoie sunt usori in esenta. Dificultatea apare din a sti exact ce pasi sa intreprinzi, cand si cum sa-i executi intr-un moment dat.

Provocarea pe care o ridica pozitia de mama a unui copil sub 3 ani este aceea de a aranja lucrurile in asa fel incat sa nu te simti coplesita sau sa te afli in permanenta sub asediu.”

Oliver James
Oliver JAMES, psiholog de renume mondial, lucreaza din 1988 ca scriitor, jurnalist, prezentator TV si producator de documentare pentru televiziune. Este membru in consiliul de administratie al SPECAL (organizatie caritabila adresata bolnavilor de Alzheimer) si in cel al Homestart (fundatie caritabila pentru copii) si ofera consultanta in domeniul politicii sociale. Traieste in Oxfordshire impreuna cu sotia si cei doi copii.

Oliver James