Editura Vellant Cum sa facem fata dificultatilor - Christopher Hamilton

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-606-864-218-5

Cod Produs: 9786068642185 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Indiferent de pozitia sociala, de succesul profesional, de implinirea familiala sau de reusitele financiare, cu totii ne putem astepta sa experimentam, sub o forma sau alta, o pierdere, un esec sau o dezamagire. Reactia comuna este de a trece cat mai rapid peste dificultati si de a ne continua viata. Christopher Hamilton propune o abordare diferita. Concentrandu-se pe exemple in contexte ca familia, dragostea, sanatatea si moartea, autorul exploreaza metode constructive de a imbratisa adeversitatile cu scopul de a dezvolta o altfel de intelegere a problemelor care, de multe ori, ne definesc vietile. Ne invita sa reflectam cu atentie la procesul uman de suferinta si anduranta si ofera sugestii practice despre cum putem privi dificultatile cat mai direct de fiecare data cand ne confruntam cu acestea. Oferind exemple din istorie, filozofie si stiinta, Hamilton sugereaza cum am putea percepe dificultatea ca pe o sursa pretioasa de intelegere care ne poate modela existenta.

„Intr-o epoca a confuziei morale si practice, cartile de autocunoastere au nevoie iminenta de regandire si reabilitare. Colectia The School of Life sustine aceasta directie discutand o serie de probleme ale vietii, printre care sanatatea mintala, banii, cariera, tehnologia si nevoia de a schimba lumea.”
Alain de Botton, Coordonatorul colectiei
Dr. Christopher Hamilton este lector in filozofia religiilor la King’s College, Londra. Este autorul seriei Middle Age, parte din seria Art of Living publicata la Acumen Books in 2009 si Living Philosophy (Edinburgh University Press, 2001).

Alain de Botton, Coordonatorul colectiei