Editura Corint Copii mai puternici decat bullyingul. Cum sa cresti un copil increzator, echilibrat si puternic - Stella O’Malley

Editura: Corint

Autor: Stella O’Malley

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-088-102-5

Stoc limitat
Cod Produs: 9786060881025 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Nu putem fi mereu alaturi de copii pentru a-i proteja atunci cand isi croiesc drumul in lume. Ceea ce putem face, insa, este sa-i echipam cu instrumentele de care au nevoie pentru a se putea integra fara probleme intr-un colectiv. Autoarea identifica modalitati eficiente prin care familiile pot gestiona situatiile de bullying, inclusiv abordarea autoritatilor scolare, comunicarea cu parintii agresorului si sfaturi pentru combaterea cyberbullyingului.

Abordarea practica a psihoterapeutului Stella O’Malley va ajuta copilul, preadolescentul sau adolescentul sa-si dezvolte inteligenta emotionala si va constitui un sprijin pentru familiile angrenate intr-un mediu social in rapida schimbare, atat in online, cat si la scoala.

„Pentru parinti, ingrijitori, rudele implicate, lucratori in centrele de ingrijire a copiilor, profesori, angajati in domeniul educatiei sau al sanatatii, cartea de fata este o lectura obligatorie.” Organizatia irlandeza a Surorilor Medicale si a Moaselor

„Copii mai puternici decat bullyingul este o lectura obligatorie pentru fiecare parinte preocupat de bunastarea emotionala a copilului sau. Stella O’Malley nu analizeaza doar emotiile pe care copilul le traieste in momente de dificultate, ci si pe cele ale parintilor. Aceasta carte este menita sa devina un manual pentru parintii ai caror copii sunt victime ale excluziunii sociale si ale bullyingului.” MARY O’KANE, Coordonatoarea programului Primii ani, din Irlanda

„Stella O’Malley evita jargonul si recurge la studii de caz intuitive pentru a analiza fenomenul de bullying.” Irish Times
  • Copii mai puternici decat bullyingul. Cum sa cresti un copil increzator, echilibrat si puternic - Stella O’Malley

Stella OʼMalley este psihoterapeut, scriitoare, public speaker si, nu in ultimul rand, mama, avand multi ani de experienta profesionala in domeniul sanatatii mintale. Este licentiata in consiliere si psihoterapie si a absolvit un program de masterat in terapie cognitiv-comportamentala. In calitate de consilier si psihoterapeut integrativ, munca ei se bazeaza indeosebi pe o perspectiva psihodinamica, iar o mare parte din activitatea pe care o desfasoara le este dedicata parintilor si tinerilor. Nascuta la Dublin, in Irlanda, Stella O’Malley locuieste in prezent la Birr, Tinutul Offaly, impreuna cu sotul si cu cei doi copii. Tot aici detine propriul cabinet particular de consiliere si terapie. Este autoarea cartii devenite bestseller Cotton Wool Kids („Copii din vata”).

Parcurgand aceasta carte, cititorii vor dobandi o mai buna intelegere a lumii intunecate a bullyingului, a motivelor pentru care unii oamenii ii agreseaza pe altii, precum si o perspectiva asupra modului in care vor putea raspunde cel mai bine in caz de bullying, in situatiile sociale complexe in care sunt implicati preadolescentii si adolescentii.