Editura Niculescu Controleaza-ti emotiile! Evita sindromul de BURNOUT! - Saverio Tomasella, Charlotte Wils

Editura: Niculescu

Autor: Saverio Tomasella, Charlotte Wils

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-38-0553-0

Cod Produs: 9786063805530 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ai auzit fara indoiala vorbindu-se despre faimoasa presiune psihica, aceasta preocupare permanenta, adesea istovitoare, de a reusi sa planificam zilnic tot ceea ce avem de facut. Dar stii oare ce este starea afectiva intensa? La inceput, ea se manifesta discret, fiind formata dintr-o acumulare prea mare de emotii pozitive si negative, si sfarseste prin a ne coplesi.

Relatii complicate, dezamagiri, socuri emotionale... Indife¬rent de temperamentul nostru, suntem cu totii foarte framantati la un moment sau altul din viata noastra, uneori in moduri neasteptate. Socurile emotionale pot da nastere bolilor, momentelor de pierdere a vointei, schimbarilor radicale de pareri, depresiilor de durata si impresiei generale ca nu mai poti sa faci nimic. S-a constatat ca noua cazuri de burnout din zece sunt declansate de un soc emotional.

Pentru a preveni suprasolicitarea emotionala, aceasta carte prezinta indiciile pentru identificarea semnelor de epuizare: oboseala, iritabilitate, pierderea increderii, insomnie... De asemenea, contine multe sfaturi si exercitii pentru a ne regla emotiile intelegand mai bine care sunt resursele si, mai presus de toate, limitele noastre.
  • Controleaza-ti emotiile! Evita sindromul de BURNOUT! - Saverio Tomasella, Charlotte Wils

SAVERIO TOMASELLA este psihanalist, doctor in psihopatologie, fondator al Observatorului de Ultrasensibilitate. De asemenea, este cercetator in psihologie si scriitor.

CHARLOTTE WILS este psihopractician si antrenor certificat. Ea este specializata in consilierea persoanelor hipersensibile si sustine conferinte.