Editura Niculescu Cavaleri in devenire. Ghidul baietilor bine-crescuti - Heather Haupt

Editura: Niculescu

Autor: Heather Haupt

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-38-0274-4

Cod Produs: 9786063802744 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cum putem sadi in sufletul baietilor nostri dorinta de a fi eroi? Cum ii putem invata sa puna nevoile altora mai presus de cele proprii, intr-o epoca in care respectul si onoarea par niste relicve ale unui trecut indepartat? Aceasta carte vine in ajutorul parintilor care isi doresc sa-si motiveze copiii, captivandu-le imaginatia si folosindu-se in mod inspirat de pasiunea acestora pentru aventura. Autoarea exploreaza modul in care cavalerii din trecut au transpus in viata de zi cu zi diferitele aspecte ale Codului cavalerilor, asa cum a fost descris in poemul „Cantecul lui Roland”, dar si modul in care baietii nostri pot readuce la viata astazi aceste idealuri. Primul pas ar fi motivarea copiilor de a imbratisa aceasta aventura, explicandu-le de ce merita sa aspire la cavalerismul modern.

HEATHER HAUPT este mama a trei „cavaleri in devenire” si a unei printese zglobii si isi doreste ca micutii ei sa schimbe lumea in bine. Folosindu-se de formatia sa de pedagog si autor, ea participa la numeroase conferinte, cu scopul de a inspira cat mai multi parinti sa-si creasca copiii cu multa iubire.

„Heather Haupt a scris un ghid extrem de util despre modul in care ne putem ajuta baietii sa devina barbati... Cavalerismul pare a fi pe cale de disparitie, insa cartea lui Haupt le arata parintilor cum pot readuce la viata acest concept!”

John Rosemond, psiholog,

autorul cartii Parenting by The Book