Editura Curtea Veche Un alt fel de a invata. Neurostiinta in slujba educatiei - Barbara Oakley, Beth Rogowsky, Terrence J. Sejnowski

Editura: Curtea Veche

Autor: Barbara Oakley, Beth Rogowsky, Terrence J. Sejnowski

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1295-9

Cod Produs: 9786064412959 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Inca de la inceput, cititorii sunt avertizati ca multe dintre vechile lor opinii legate de aceste subiecte vor fi contrazise pe baza noilor descoperiri. Daca elevii sau copiii tai invata mai incet, este, in acelasi timp, posibil sa invete mai temeinic si, daca persevereaza, pot chiar sa intreaca niste copii supradotati.

Brainstormingul ar putea fi depasit – dar exista si alte solutii. Pauzele mici si dese... chiar s-ar putea sa fie cheia marilor succese, in vreme ce putin stres ar fi chiar benefic. Iata doar cateva dintre ideile non-intuitive demonstrate in aceasta carte revolutionara, din care vei afla tot ce trebuie sa stii pentru a deveni un profesor al viitorului: de la cum sa folosesti lumina pentru cursurile video online pana la cum sa-i faci si pe cei mai incapatanati elevi sa se indragosteasca de materia pe care o predai.
  • Un alt fel de a invata. Neurostiinta in slujba educatiei - Barbara Oakley, Beth Rogowsky, Terrence J. Sejnowski

Barbara Oakley s-a nascut in 1955 in Lodi, California. Dupa ce a terminat liceul, s-a inrolat in armata si a fost trimisa la studii la Universitatea din Washington, unde a obtinut o diploma in studiul limbilor slave si in literatura. Apoi a fost trimisa ca ofiter in Germania, unde a stat patru ani.

Dupa indeplinirea indatoririlor militare, s-a intors in SUA si s‑a hotarat sa‑si schimbe viata. A vrut sa testeze modul in care creierul ei, obisnuit cu studiul limbilor straine, ar putea sa invete si altceva, asa ca a decis sa studieze ingineria. In 1986, Barbara Oakley a obtinut o diploma in inginerie electrica tot la Universitatea din Washington, iar in 1998 a devenit profesor de inginerie la Universitatea din Oakland, dupa ce si-a luat doctoratul cu o teza despre sistemele electrice. Ulterior s-a implicat in numeroase arii de cercetare adiacente ingineriei si nu numai. De asemenea, a conceput, impreuna cu cercetatorul in neurologie Terry Sejnowski, un curs online intitulat „Invata cum sa inveti“, care poate fi accesat pe site-ul Coursera.

Beth Rogowsky este doctor in educatie, are studii postdoctorale in neurostiinte moleculare si comportamentale si preda la Bloomsburg University, in Departamentul de Predare si Invatare. A fost cadru didactic atat in mediul preuniversitar, cat si in cel universitar si a publicat numeroase articole de specialitate. Este interesat de neurostiinta, precum si de procesul de invatare abordat din perspectiva stiintifica.

Terrence Sejnowski, doctor in fizica, este profesor si seful Departamentului de Neurobiologie Computationala din cadrul Salk Institute, cu publicatii, patente si o impresionanta cariera de predare de mai bine de 30 de ani. In domeniul inovatiilor si al descoperirilor, Sejnowski a identificat rolul astrocitelor, iar laboratorul sau a dezvoltat un model nou de studiere a memoriei, care se consolideaza in timpul somnului, si a construit un model computerizat despre cum transmit neuronii impulsuri electrice. Este membru al The National Academy of Medicine, The National Academy of Sciences si al The National Academy of Engineering.