Editura Pro Universitaria Rolul psihoterapiei in diminuarea riscului suicidar la pacientii depresivi - Romulus Dan Nicoara

Editura: Pro Universitaria

Autor: Romulus Dan Nicoara

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-26-1836-0

Cod Produs: 9786062618360 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Valoarea lucrarii consta in primul rand in abordarea complexa a metodologiei de evaluare psihologica precum si de interventie psihoterapeutica a diminuarii ideatiei si comportamentului sucidar al pacientilor depresivi internati intr-o sectie de psihiatrie - demers realizat in premiera la nivel national.
Totodata. cercetarea de fata urmareste sa evalueze contributia calitatii vietii si a dificultatilor de reglare emotionala ca predictor si moderator a ideatiei si comportamentului suicidar la pacientii depresivi, pe de o parte, iar de pe alta parte sa evalueze contributia strategiilor de coping comportamentale cat si cognitive-emotionale ca predictor pentru severitatea riscului suicidar in cazul pacientilor depresivi. De asemenea, in cercetarea de fata se propune un program inovativ de interventie psihoterapeutica cu scopul diminuarii riscului suicidar parcurs de catre pacientii depresivi cu ideatie suicidara internati pe sectia de psihiatrie. (Prof. univ. dr. Doina COZMAN)
  • Rolul psihoterapiei in diminuarea riscului suicidar la pacientii depresivi - Romulus Dan Nicoara

Este psiholog si psihoterapeut sistemic de cuplu si familie si totodata asistent universitar asociat la Universitatea de Medicina Iuliu Hatieganu din Cluj-Napoca. Stagiul de supervizare profesionala in domeniul psihologiei clinice l-a desfasurat sub indrumarea doamnei prof.univ.dr. Ruxandra RASCANU. Dan este absolvent a trei masterate, dintre care doua in domeniul psihologiei si unul in domeniul eticii si al cercetarii in medicina. De asemenea este absolvent a unor cursuri de formare profesionala complementara in domeniul psihologiei aplicate in domeniul securitatii nationale precum si a numeroase cursuri postuniversitare in domeniul psihologiei. In perioada 2013-2021 a fost Membru in Consiliul Colegiului Psihologilor din Romania si Presedinte al Filialei teritoriale Hunedoara al CPR. In prezent, Dan isi desfasoara activitatea ca asistent universitar asociat la Universitatea de Medicina Iuliu Hatieganu din Cluj-Napoca dar si ca psiholog principal atit in cadrul SCJU Cluj-Napoca – Comportamentul Clinic de Medicina Muncii cat si in cabinetul privat de psihologie unde realizeaza evaluari in domeniul sigurantei tranporturilor si a sigurantei nationale dar si expertize psihologice judiciare si extra-judiciare. Din anul 2019 este colaborator extern al Institutiei Avocatul Poporului pentru care realizeaza activitati de evaluare psihologica desfasurate in orice loc de detentie.