Editura Curtea Veche Perspective ale mintii. Teoria inteligentelor multiple - Howard Gardner

Editura: Curtea Veche

Autor: Howard Gardner

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1143-3

Cod Produs: 9786064411433 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Perspective ale mintii (publicata initial in 1983) este cartea prin care Gardner face cunoscuta si explica pertinent, cu exemple din diferite domenii, Teoria Inteligentelor Multiple, cea care a inspirat deopotriva profesori, lideri in educatie sau pedagogi sa ia in considerare ca avem de-a face cu mai multe tipuri de inteligenta umana.

Conform teoriei lui Gardner, toti oamenii poseda anumite tipuri de inteligenta, axate fiecare pe un anumit domeniu si dezvoltate in functie de anumite abilitati, care sunt localizate in diferite zone ale creierului (in emisfera stanga sau in cea dreapta) si care pot functiona atat impreuna, cat si separat. Astfel, inteligenta umana poate fi lingvistica, muzicala, spatiala, logico-matematica, fizico-chinestezica, spatiala sau personala.
  • Perspective ale mintii. Teoria inteligentelor multiple - Howard Gardner

Howard Gardner (n. 1943, Scranton, Pennsylvania), si-a luat licenta in relatii sociale in 1965, iar in 1971, doctoratul in psihologia dezvoltarii. Este specializat in psihologie cognitiva, autor a peste treizeci de carti si profesor la Harvard University Graduate School of Education. In urma studiilor in care a analizat mintea a sute de subiecti, printre care si persoane trecute prin accidente vasculare cerebrale, copii-minune, persoane cu autism sau cu sindromul savantului, Gardner a dezvoltat teoria inteligentelor multiple.

Conform teoriei lui Gardner, toti oamenii poseda anumite tipuri de inteligenta, axate pe un anumit domeniu si dezvoltate in functie de anumite abilitati, care sunt localizate in diferite zone ale creierului (in emisfera stanga sau in cea dreapta) si pot functiona atat impreuna, cat si separat.