Editura Corint Partea intunecata a mintii. Povesti adevarate din viata mea de psiholog criminalist - Kerry Daynes

Editura: Corint

Autor: Kerry Daynes

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-088-430-9

Cod Produs: 9786060884309 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cu onestitate, dar si cu un umor surprinzator, Kerry Daynes isi poarta cititorii, ca intr-o investigatie, in neobisnuita lume a unui psiholog criminalist, povestind despre cazurile in care a fost implicata si despre pacientii care au jucat un rol fundamental in cariera sa.

Prin intermediul unor istorisiri cu tuse personale, autoarea ofera atat informatii despre modurile in care sunt ingrijiti cei mai dificili criminali si despre statutul victimelor agresiunilor fizice si sexuale, cat si posibile explicatii ce stau in spatele actiunilor criminale ale agresorilor.

Cum arata o zi intr-o inchisoare de securitate maxima sau medie? Ce se intampla cu pacientii care simuleaza afectiuni psihice? Si, mai ales, ce faci cand – ca psiholog criminalist, expertul in cazuri de abuz – devii tu insati victima?

Acestea sunt doar cateva dintre intrebarile pentru care volumul de fata cauta raspunsuri.

• Partea intunecata a mintii. Povesti adevarate din viata mea de psiholog criminalist - Kerry Daynes

Kerry Daynes este psiholog criminalist consultant, cu o experienta vasta, de peste 20 de ani. Adesea ii este solicitata expertiza in cele mai importante investigatii ale politiei, fiind totodata si consilier de incredere al guvernului britanic in cazurile care implica persoane cu grad crescut de periculozitate. Autoarea participa frecvent la dezbateri publice si da interviuri pentru canalele de televiziune internationale. Militeaza pentru necesitatea unor discutii mai aprofundate in ceea ce priveste sanatatea mintala si este partener in cadrul Centrului National pentru Violenta Domestica si Talking2Minds.

Un studiu magistral in lumea unui psiholog criminalist.

„Societatea civilizata are niste idei atat de fixe despre cine sunt infractorii – ducem cu noi profilurile interiorizate ale celor care incalca legea, transformandu-le in izbavitoare contraexemple pentru noi, cei buni. Si una dintre multele consecinte, atunci cand ne separam psihologic de ei in acest fel, dezumanizandu-i chiar, considerandu-i monstri, este ca nu-i mai vedem pe cei care traiesc printre noi.” (Kerry Daynes)