Editura For You Oglinda oglinjoara. Capcanele frumusetii - Maura Gancitano

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-63-9594-6

Cod Produs: 9786066395946 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Frumusetea – colivia noastra de aur...

Cultul frumusetii a devenit recent o capcana monstruoasa, iar canonul aparent estetic, impus mai ales femeilor, a devenit atat de rigid si de asfixiant, impingandu-ne in cautarea unei perfectiuni intangibile, incat se impune o regandire serioasa si curajoasa a prioritatilor noastre in viata.

Este exact ceea ce intreprinde ganditoarea si cercetatoarea Maura Gancitano in minunata si profunda sa carte „Oglinda oglinjoara”: identificarea mesajelor subliminale despre frumusete care ne consuma timpul, gandurile si resursele. Ca solutie, autoarea propune schimbarea accentului de la sentimentul de inadecvare si esec estetic spre dorintele autentice ale corpului nostru.

Cartea pledeaza pentru eliberarea de canoanele si cliseele fals estetice, irationale si scapate de sub control, si pentru recuperarea stimei de sine si a demnitatii prin asumarea constienta a datelor fizice cu care ne nastem.

In povestea Albei-ca-Zapada, regina intreba oglinda daca ea este cea mai frumoasa din imparatie, astazi noi ii cerem oglinzii sa ne arate ca suntem valide, ca nu suntem niste monstri, ca nu vom fi tinta batjocurii celor care ne vor privi pe parcursul zilei. Oglinda nu este servitoarea dorurilor noastre, ci colectoarea fricilor noastre.

Conformarea fata de datoria frumusetii ne alimenteaza sentimentul de vina. Cand iti vezi din intamplare reflexia intr-o vitrina sau iti intalnesti privirea in fata oglinzii, te vei simti in culpa.

Acest disconfort este evident la persoanele care considera ca ingrijirea aspectului fizic este o obligatie sociala si care, in consecinta, isi vad burta sau ridurile ca pe un proiect neterminat, ceva inceput de o mie de ori si niciodata ajuns la final, pentru ca mereu apare ceva mai tentant, care merita si mai mult oboseala si efortul. Acest lucru ne impiedica sa traim din plin ceea ce facem, sa ne bucuram cu adevarat de ceea ce reusim sa realizam. Maura Gancitano
  • Oglinda oglinjoara. Capcanele frumusetii - Maura Gancitano

Maura Gancitano este filosofa si presedinta a Asociatiei Sociale Pensare. Este co-fondatoare a editurii Tlon si a proiectului omonim de diseminare culturala. A fost inclusa de Vanity Fair Italia, Franta si Spania in topul Generazione futuro, printre artistii, activistii si pionierii care proiecteaza viitorul Europei. Apare si in topul Unstoppable Women, al celor 150 de femei care definesc lumea inovatiei in Italia.

A creat numeroase podcasturi, printre care Pensare Europeo, in colaborare cu Parlamentul European, si Scuola di Filosofie, colectie de monografii despre istoria filosofiei secolului XX, produsa de Audible. A sustinut doua discursuri pentru TEDX.

Maura Gancitano este autoarea cartii „Oglinda oglinjoara. Capcanele frumusetii” tradusa in limba romana la Editura For You.