Editura Vellant O chestiune de moarte si de viata - Irvin D. Yalom, Marilyn Yalom

-5% nou

Editura: Vellant

Autor: Irvin D. Yalom, Marilyn Yalom

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-980-206-9

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786069802069 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„De peste jumatate de secol, eminentul psihiatru Irvin Yalom uimeste lumea cu povestile sale despre psihicul uman, impletite cu intelepciune, intelegere si umor. Acum, cu o sinceritate si un curaj uluitoare, ne impartaseste cea mai dificila experienta din viata sa: pierderea sotiei, statornica sa tovarasa de viata inca din adolescenta. Parteneri pana la sfarsit, pana si in scrierea impreuna a acestei carti, cei doi ne comunica un portret trainic al doliului - teroarea, durerea, negarea si acceptarea reticenta. Dar ceea ce ne ramane este mult mai mult decat o poveste profunda despre pierderea durabila - este o poveste de neuitat, dureroasa si frumoasa despre iubirea care dainuie. Ma voi gandi la asta in anii ce vor veni.“

Lori Gottlieb, New York Times, autoarea bestsellerului „Poate ar fi bine sa discuti cu cineva“

„Aceasta este o carte remarcabila - la fel de remarcabila precum autorii sai, Irvin Yalom, maestrul psihoterapiei existentiale si autor citit in lumea intreaga, si Marilyn Yalom, o desavarsita erudita si scriitoare. Facand dovada unui imens curaj, sotii Yalom scriu impreuna povestea grijii emotionale si morale pe care si-o poarta unul altuia. A Matter of Death and Life este punctul culminant al cautarii intelepciunii de-o viata a cuplului Yalom in arta de a trai si de a muri. Este o carte care transforma cititorul – n-am mai putut s-o las din mana.“
Arthur Kleinman, autor al The Soul of Care: The Moral Education of a Husband and Doctor

,,Scriind aceasta carte, suntem la o varsta la care cei mai multi dintre cei de-o seama cu noi au murit.Traim acum in fiecare zi stiind ca timpul nostru impreuna este limitat si extrem de pretios. Scriem pentru a da un sens existentei noastre, chiar daca ne azvarle in cele mai intunecate zone ale declinului fizic si‑n bratele mortii. Aceasta carte este menita, inainte de orice, sa ne ajute sa navigam pe apele sfarsitului vietii.“
Irvin D. Yalom & Marilyn Yalom
Irvin D. Yalom este profesor emerit de psihiatrie la Universitatea Stanford si autorul mai multor carti cu success international. Marilyn Yalom este autoarea cartilor A History of the Wife, Birth of the Chess Queen, How the French Invented Love si Innocent Witnesses: Childhood Memories of World War II, publicata postum. Cei doi au fost casatoriti timp de 65 de ani.