Editura Curtea Veche Mecanismele increderii in sine - Ian Robertson

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1402-1

Cod Produs: 9786064414021 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ian Robertson, psiholog si profesor, ne ofera o lectura fascinanta pentru un viitor mai bun, in care stiinta increderii devine conditia sine qua non a dezvoltarii si vindecarii societatii, la care contribuim fiecare dintre noi.

Vom afla de unde vine si cum se propaga increderea, care sunt consecintele ei economice si politice, de ce unii o poseda si altii nu, cum lipsa ei ne afecteaza sanatatea, care este dinamica increderii la locul de munca, acasa si in relatiile dintre sexe. Mai presus de toate, vom constata ca increderea nu este innascuta, dar odata invatata si stapanita ne va face mai puternici.
  • Mecanismele increderii in sine - Ian Robertson

IAN ROBERTSON este codirector la Global Brain Health Institute (Trinity College din Dublin si University of California din San Francisco) si profesor emerit T. Boone Pickens la Center for BrainHealth de la University of Texas din Dallas. Psiholog clini-cian si neurolog, este cunoscut la nivel international pentru cercetarile sale in domeniul neuropsihologiei.

A scris cinci carti si numeroase articole si comentarii care au aparut in publicatii pre-cum The Guardian, The Times, The Irish Times, Time si New York Magazine. A aparut la BBC Radio si in mai multe documentare televizate. Este un recunoscut speaker la conferintele de futurologie si afaceri din Europa, SUA si Asia.