Editura Curtea Veche Desteptarea. Un inceput de zi mai bun - Rob Carter III, Kirti Salwe Carter

Editura: Curtea Veche

Autor: Rob Carter III, Kirti Salwe Carter

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1362-8

Cod Produs: 9786064413628 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Desi creierul reptilian, sau Soparla, partea primitiva a creierului uman, si Magicianul, partea evoluata, ne influenteaza alternativ starea de spirit, reactiile si deciziile, ramane la latitudinea noastra sa ne construim o dimineata plina de energie, care sa dea tonul zilei. Cum? De exemplu, am putea sa punem bazele autodisciplinei si sa transformam exercitiile fizice intr-o prioritate.

Desteptarea ofera informatii despre factori care ne influenteaza organismul: ritmul circadian, secretia cortizolului, dimensiunea creierului la trezire, stabilirea unei rutine clare dimineata devreme. E bine sa stii. Nu numai pentru un inceput de zi mai bun, ci si pentru o viata mai buna.
  • Desteptarea. Un inceput de zi mai bun - Rob Carter III, Kirti Salwe Carter

ROBERT CARTER III, nascut in Lake Charles, Louisiana, este ofiter al armatei Statelor Unite si expert in fiziologie umana integrativa si perfor-manta umana. A avut misiuni militare in Germania, Franta, Afganistan, Washington, D.C. si la Casa Alba, in calitate de asistent social militar pen-tru Administratia Obama.

Este doctor in stiinte biomedicale si fiziologie medicala si detine un master in sanatate publica in domeniul epidemiolo-giei bolilor cronice. Face parte din numeroase consilii editoriale stiintifice, este revizor stiintific pentru 14 reviste stiintifice si medicale si membru al American College of Sports Medicine (FACSM) si al American Institute of Stress (FAIS).

A publicat peste 100 de articole stiintifice, rezumate si rapoarte tehnice despre performanta umana, meditatia bazata pe respiratie, nutritie, nevoia de apa, traume si medicina mediului in reviste precum New England Journal of Medicine, Journal of the American Medical Association, Nutrition Reviews si Journal of Applied Physiology.

KIRTI SALWE CARTER, nascuta in Pune, India, a urmat studiile me-dicale in tara natala, unde si-a desfasurat activitatea ca medic de terapie intensiva inainte de a se muta in Texas pentru continuarea studiilor post-u niversitare in domeniul sanatatii publice.

In 2010, a absolvit masterul in sanatate publica la Health Science Center de la Universitatea din North Texas din Fort Worth. Este membra a American Institute of Stress (FAIS). Are peste 18 ani de experienta in meditatie si tehnici de respiratie, iar de zece ani sustine seminare de wellness.

Si-a publicat cercetarile despre performanta umana, ergonomie si meditatie bazata pe respiratie in mai multe reviste de top, cum ar fi World Journal of Clinical Cases, Journal of Visual Experiments si Journal of Environmental and Public Health.