Editura Curtea Veche Compasiunea de sine feroce. Cum pot femeile sa-si valorifice bunatatea ca sa se faca auzite, sa-si revendice puterea si sa prospere - Kristin Neff

Editura: Curtea Veche

Autor: Kristin Neff

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1457-1

Cod Produs: 9786064414571 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cele mai multe dintre noi recunosc intuitiv ferocitatea ca facand parte din adevarata lor natura, dar au fost descurajate multa vreme sa si-o dezvolte.

In aceasta carte revolutionara, Kristin Neff arata cum pot femeile sa foloseasca atat compasiunea de sine feroce, cat si pe cea tandra ca sa aiba succes la locul de munca, sa ii ingrijeasca pe ceilalti fara sa se epuizeze, sa fie autentice in relatii si sa puna capat tacerii din jurul hartuirii si abuzului sexual.

In aceasta carte plina de intelepciune, Neff iti arata cum sa-ti gasesti echilibrul intre acceptarea tandra de sine si actiunea ferma, nu doar ca sa-ti revendici puterea, ci si ca sa traim cu totii intr-o societate mai sanatoasa.
  • Compasiunea de sine feroce. Cum pot femeile sa-si valorifice bunatatea ca sa se faca auzite, sa-si revendice puterea si sa prospere - Kristin Neff

KRISTIN NEFF este profesor asociat de psihologie educationala la University of Texas din Austin. A studiat dezvoltarea morala si dezvoltarea conceptului de sine, sustinandu-si doctoratul la University of California din Berkeley si studiile postdoctorale la University of Denver. In timpul studiilor postdoctorale a facut cercetari privind compasiunea de sine – un concept central al psihologiei budiste –, fiind un pionier in domeniul cercetarii compasiunii de sine si autoarea unei scale pentru masurarea acesteia. Impreuna cu colegul ei Chris Germer, a dezvoltat un program de instruire sustinut empiric, denumit „Mindful Self-Compassion“, care este predat de mii de formatori in intreaga lume. Pentru mai multe articole, tehnici si informatii despre compasiunea de sine, viziteaza self-compassion.org.

Uneori, ai nevoie sa fii tandra cu tine insati, sa te accepti cu toate imperfectiunile tale omenesti, sa te iubesti si sa traiesti clipa. Alteori, trebuie sa actionezi, sa trasezi limite, sa ramai pe pozitii, sa spui nu: compasiunea de sine poate sa fie si tandra, si feroce.