Editura Paideia Vointa de fericire - Marin Dramnescu

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-748-303-1

Cod Produs: 9786067483031 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Fericirea nu este un simplu concept teoretic, fericirea nu este o abstractiune. Fericirea nu este un construct psihologic steril ci este o experienta cat se poate de concreta, de palpabila chiar, o stare identificabila si constientizata. Fericirea dispune de finalitati clare de recompensare superioara, obiectivate in inaltarea la un nivel de echilibru si de traire imposibile de atins altfel.

Omul virtuos este un candidat la fericire. Pentru ca are in virtutile traite si automatizate prin repetare, in reflexele sale etice, repere solide si perene care-i ofera stabilitate emotionala si intelectuala si astfel nu poate fi scindat de formele superficiale si efemere aducatoare de false multumiri sau de non-satisfactii.

Dar nu se poate vorbi de virtuti in absenta formarii caracteriale si nu avem caracter in absenta educatiei. Daca prin virtuti, individul uman, din bun devine mai bun, nu putem sa nu remarcam ca sansele de a fi fericit cresc odata cu nivelul de educatie sau mai precis spus, a fi fericit inseamna a fi un om educat si de mare caracter.”
Marin Dramnescu este cadru didactic universitar al Academiei de Studii Economice din Bucuresti. Psiholog, absolvent al Facultatii de Sociologie, Psihologie, Pedagogie ca sef de promotie si al Masterului de Educatie Integrata al Facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei, Universitatea din Bucuresti. Doctor in Stiinte ale Educatiei (2012) si doctor in Stiinte Politice (2015).

Autor si co-autor al mai multor capitole de carte si articole de specialitate, publicate in volumele conferintelor nationale si internationale sau in reviste si jurnale de specialitate in tara si in mediul academic international.

Practician atestat in Programare Neuro-Lingvistica, (NLP) cu specializarea modificarea impresiilor umane subiective.

Membru fondator al Asociatiei Academia Pedagogilor din Romania.