Editura Didactica Publishing House Ghid de supravietuire pentru copiii cu diferente de invatare - Rhoda Cummings

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Rhoda Cummings

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-048-459-2

Cod Produs: 9786060484592 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
De ce le este greu sa invete? Cum pot fi ajutati sa invete mai usor?

Daca esti un copil cu diferente de invatare, aceasta carte are multe raspunsuri pentru tine. Te poate ajuta sa intelegi diferentele de invatare mai bine. De asemenea, te poate ajuta sa te intelegi mai bine. Cel mai important este ca te poate ajuta sa intelegi cum poti invata – pentru ca tu doar inveti diferit.

Citeste cartea pentru a descoperi:

• Diferitele tipuri de diferente de invatare

• Cum functioneaza creierul copiilor cu diferente de invatare

• Cum te ajuta tehnologia sa inveti

• Sfaturi pentru a-ti face si pastra prieteni si de a te comporta mai bine la scoala si acasa

• Ce sa faci daca devii victima bullyingului

• Cum sa gestionezi tristetea, durerea si furia

• Metode de planificare pentru viitor

• Povestiri de la copii cu diferente de invatare, liste de control, chestionare si altele

Aceasta carte a fost scrisa special pentru tine. O poti citi impreuna cu un prieten, un parinte, un professor sau alt adult. In acest fel, poti discuta despre ceea ce afli din carte. Persoana cu care discuti, de asemenea, te va intelege.
Rhoda Cummings, doctor in Stiintele Educatiei, este profesor emerit al Departamentului de Consiliere si Psihologie Educationala la Universitatea din Nevada, Reno. Are doi copii, Carter, cu diferente de invatare, si Courtney Elizabeth. Timp de 30 de ani, Rhoda a lucrat cu copii cu diferente de invatare, parinti si studenti care se pregateau pentru a deveni profesori pentru copiii cu nevoie speciale.

Rhoda a scris mai multe carti despre dificultatile de invatare, printre care Parenting the Learning Disabled: A Practical Handbook (A fi parintele unui copil cu diferente de invatare: Un ghid practic), Career and Vocational Education for the Mildly Handicapped (Educatie vocationala si pentru cariera pentru persoanele cu handicap usor). Este coautoarea Ghidului de supravietuire pentru copiii cu diferente de invatare original alaturi de prietenul si colegul sau, Gary Fisher. Este si autoarea unui manual universitar cu privire la dezvoltarea adolescentului, Adolsecence: A Developmental Perpsective (Adolescenta: Perspectiva dezvoltarii).

Rhoda traieste in frumoasa zona de coasta a statului Oregon din Statele Unite ale Americii, iar in timpul liber citeste, scrie si picteaza.

De ce le este greu sa invete? Cum pot fi ajutati sa invete mai usor?

Citeste cartea pentru a descoperi:

• Diferitele tipuri de diferente de invatare

• Cum functioneaza creierul copiilor cu diferente de invatare