Editura Didactica Publishing House 50 de exercitii ca sa gandesti mereu pozitiv - Philippe Auriol, Marie-Odile Vervisch

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Philippe Auriol, Marie-Odile Vervisch

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-683-591-6

Cod Produs: 9786066835916 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
"Eul pozitiv", "atitudine pozitiva" - aceste sintagme, in contextul dificil al zilelor noastre, ar putea parea naive, daca nu chiar depasite... Cu toate acestea, o privire pozitiva asupra lumii este cea care ne ajuta sa observam adevarul intr-un mod diferit, sa percepem si alte optiuni, sa luam in considerare noi orizonturi.

Aceasta carte va indeamna sa restabiliti doza potrivita de optimism si entuziasm in viata voastra. Aceasta se bazeaza pe doua certitudini. Prima: a te simti bine, atat cu tine insuti, cat si in preajma celorlalti si a avea suficienta energie pentru a infrunta evenimentele din viata depind de doza de optimism pe care o detii. Cea de-a doua: aceasta doza de optimism se poate dezvolta pana la infinit sau aproape de infinit... Asadar, puteti incepe joaca!

Veti incepe prin a pune un diagnostic al "potentialului pozitiv" pe care il detineti, cautand mereu sa intelegeti care ii este originea. Apoi, veti trece la actiune lucrand asupra stimei de sine. Veti invata sa percepeti intr-un mod diferit ceea ce vi se intampla pentru a putea privi partea buna a lucrurilor, ceea ce inseamna sa incepeti o noua zi sau sa priviti trecutul dintr-un alt unghi. Veti observa, in cele ce urmeaza, modul in care imaginea voastra exterioara va traduce starea de spirit si va veti consolida capacitatea de a crea in jurul vostru un mediu optimist care sa va faca viata mai usoara. In cele din urma, veti incheia calatoria prin construirea unor relatii pozitive cu persoanele din propriul anturaj.