Editura Paralela 45 13, cu noroc. Crima si alte povestiri - Teodor Hossu-Longin

ISBN: 978-973-47-2835-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9789734728350 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Dupa doua remarcabile volume de proza (Crima si alte povestiri, Mortua Est), excelent primite de public si critica profesionista, Teodor Hossu-Longin vine in fata cititorilor cu o noua carte: 13, cu noroc. Titlu premonitoriu, cel putin din perspectiva unui lector avizat, fiindca este, astazi, un noroc sa dai peste un autor care isi confirma plenar aptitudinile epice afirmate la debut.

A surprinde fiinta umana in ipostazele ei cele mai tulburatoare – iata miza esentiala a povestirilor prozatorului, dintre care cel putin una (Stefana) tinde, in opinia mea, spre statutul de capodopera. Ceea ce ma face sa afirm ca Teodor Hossu-Longin este o reconfortanta certitudine valorica a literaturii romane contemporane.

Ioan Grosan
  • 13, cu noroc. Crima si alte povestiri - Teodor Hossu-Longin

Teodor Hossu-Longin (n. 1972, Bucuresti) a publicat la 26 de ani volumul de proza scurta „Crima si alte povestiri", fiindu-i decernat premiul pentru debut al Uniunii Scriitorilor din Romania. Dupa o pauza de 20 de ani in care s-a dedicat jurnalismului de televiziune, revine in lumea prozei romanesti, in 2017, cu romanul „Mortua Est" (care si primeste premiul editurii Cartea Romaneasca pentru proza), devine membru al Uniunii Scriitorilor din Romania, iar in noiembrie 2018 lanseaza un nou volum de proza scurta: „13, cu noroc". A publicat nuvele si fragmente din roman in revistele „Contemporanul", „Luceafarul de dimineata", „Viata Romaneasca" si „Cenaclul de la Paltinis" si a coordonat volumul „Oamenii mari care au facut Romania Mare", semnat de Lucia Hossu-Longin.

Ioan Grosan