Editura Universitara Floare de Foc. Antologie de poezie japoneza contemporana a Asociatiei Poetilor din Kansai

ISBN: 978-606-28-0980-5

DOI: 10.5682/9786062809805

Anul publicării: 2019

Editura: Editura Universitara

Autor: traducere de Clelia Ifrim

Cod Produs: 9786062809805 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins

Acesta este al saptelea volum din „Firework Poems”, al poemelor japoneze traduse in limba engleza. Asociatia Poetilor din Kansai a publicat prima antologie a seriei in anul 2000 si la fiecare trei ani de atunci a fost publicat câte un nou volum. De mentionat ca cinci volume au fost traduse in engleza, iar volumul doi si in franceza.

Nu conteaza unde traim noi, lumea de azi a devenit mai mica si mai apropiata si toate intâmplarile importante in tarile straine sunt relatate aproape imediat in casa noastra. Astfel, oamenii, impreuna cu sentimentele lor de bucurie sau mânie, de tristete sau placere, intra in viata noastra si un puternic sentiment de empatie se revarsa in noi, ca membri ai rasei umane. Poezia trateaza astfel de sentimente. Poemele originale din aceasta antologie au fost scrise in japoneza. Noi speram ca prin traducerea sentimentelor noastre in limba engleza, poezia noastra va gasi o casa in inima cititorilor din alte tari.

Suntem fericiti ca seria „Firework Poems” a prins radacini si s-a bucurat de atentia poetilor din diferite tari de pe intreg globul. Suntem plini de recunostinta celor care au contribuit la acest volum. Speram sincer ca traducerea nu a „tulburat” sentimentele continute in japoneza si ca versiunile in engleza vor avea un viitor fericit, in timp ce ele parasesc tarmurile Japoniei ca sa fie citite mult mai pe larg.

Din partea tuturor traducatorilor prezentei editii,

MURATA Tatsuo

• Floare de Foc. Antologie de poezie japoneza contemporana a Asociatiei Poetilor din Kansai

Primul volum din Firework poems a fost publicat in anul 2000, dupa care au urmat antologii de poezie japoneza moderna in limba engleza, asa cum erau planificate de la inceput, care au aparut din trei in trei ani. De atunci au trecut aproape optsprezece ani. Asociatia Poetilor din Kansai a fost infiintata in 1994, cand a fost creat si planul seriei de traduceri in limba engleza, in speranta crearii unei legaturi a Asociatiei Poetilor din Kansai care sa promoveze schimburile culturale si un pod intre tarile straine si tara noastra.

Din fericire, noi existam acum si datorita continuarii acestui proiect ce ne da puterea de a crea. Recent, eforturile noastre au fost recunoscute prin publicarea in limba romana a unui intreg volum. Creatia noastra a fost laudata si de Presedintele Asociatiei Internationale a Poetilor, si de multi alti poeti straini, precum si de cei din tara noastra. De asemenea, in presa italiana au aparut cronici favorabile.

Seria Firework poems este in acelasi timp listata in mai multe biblioteci din mai multe tari. Astfel, cele sapte volume marcheaza pasii istorici ai Asociatiei si ai poetilor sai, si a devenit una din traditiile sale. Pasiunea aprinsa a poetilor nostri face ca ei sa-si doreasca “exportul” creatiei lor in alte tari. Cuvintele si frazele poeziei lor, intensificate de retorica poetica, trec dincolo de limba materna spre lumea larga. Aceasta a fost realizata prin traducerea pe care o gasiti in aceasta carte.

As vrea sa exprim multumirile mele tuturor traducatorilor si in mod special domnului Norman Angus pentru angajamentul sau in acest proiect chiar de la prima editie, ca singurul traducator ne-japonez. Sper cu sinceritate ca aceasta carte va traversa marile oceane si va fi citita si apreciata de multi oameni din toata lumea.

SAKO Mayumi

Director Sef al Asociatiei Poetilor din Kansai

ARIMA Takashi - Palaria albastra / 13

ATARUSHIMA Shougo Nakashima Shougo - Kyoko / 17