Editura Pro Universitaria Comunicare si marketing educational - Octavia Costea

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-26-0824-8

Cod Produs: 9786062608248 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea Comunicare si marketing educational se adreseaza studentilor, profesorilor si decidentilor implicati in managementul si in marketingul educational. Prin continut, propunem o regandire a pozitionarii comunicarii si a marketingului educational in domeniul educational, din perspectiva filosofiei sistemice, constructive, axiologice si praxiologice, precum si din perspectiva ethosului profesional, puse in ecuatie in contextul actual de dezvoltare durabila locala si de cetatenie globala. Valorile identificabile in impactul comunicarii si al marketingului educational sunt diferite de cele clasice sub aspectul sustenabilitatii, al valorilor adaugate, al creativitatii si al inovarii din perspectiva postmoderna a educatiei. Internetul, cultura, socialul si piata mondiala sunt medii de invatare, iar atractivitatea, invatarea participativa si exersarea in comunitati de invatare devin elemente esentiale in comunicare si in marketingul educational. Ca urmare, utilizam, in aceasta carte, concepte si termeni noi, precum marketingul mixt, strategii pentru piata educationala, contexte si conditii de comunicare si de marketing educational, segmentare si comportamente de beneficiari, metode creative, planificare, cercetare si relatii in marketingul educational, marketingul si spatiul cultural s.a.
  • Comunicare si marketing educational - Octavia Costea