Editura Didactica Publishing House Sinteze de pedagogie generala. Ghid pentru pregatirea examenelor de titularizare, definitivat si gradul didactic II. Profesori de toate specializarile - Ion Albulescu, Horatiu Catalano

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Ion Albulescu, Horatiu Catalano

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-048-145-4

Cod Produs: 9786060481454 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea „Sinteze de pedagogie generala: Ghid pentru pregatirea examenelor de titularizare, definitivat si gradul didactic II” vine in intampinarea nevoilor de pregatire a examenelor de titularizare, definitivare in invatamant si obtinerea gradului didactic II de catre profesorii de toate specializarile din invatamantul gimnazial si liceal, dar si a studentilor viitori profesori. In paginile sale sunt prezentate, intr-o maniera exhaustiva, sintetica, accesibila, temele cuprinse in programele de pedagogie pentru examenele respective. In abordarea temelor s-a avut in vedere corelarea armonioasa a evolutiilor conceptuale din stiintele educatiei cu diversificarea din ce in ce mai accentuata a campului educational si a practicilor corelate acestuia, astfel incat cititorul acestui volum sa poata analiza, construi si reflecta in viziune personalizata continuturile fiecarei teme.

Din cuprins:
- Educatia si invatamantul in societatea cunoasterii. Context, tendinte, reforme
- Managementul calitatii in educatie
- Teoria si metodologia curriculumului