Editura Universitara Procesul de Mediere. Conflict – Comunicare - Acord - Ilie Dorin, Parascheva Dorin

79,00 Lei

ISBN: 978-606-28-0771-9

DOI: 10.5682/9786062807719

Anul publicării: 2018

Editura: Editura Universitara

Autor: Ilie Dorin, Parascheva Dorin

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062807719 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
Analiza procesului de mediere din paginile ce urmeaza a fost facuta printr-un studiu continuu cu o durata de peste 7 ani. Experienta in cazurile de mediere de zi cu zi precum si noutatile legislative in domeniul medierii au contribuit in mod esential la aparitia acestui volum. Partea juridica reprezinta interpretari venite in acord cu practica judiciara si sunt datorate buna parte autoarei, iar partea de mediere reprezinta interpretari ale actului de mediere propriu-zis datorate exclusiv autorului. Teoria si practica medierii se impletesc de-a lungul cartii in mod profesional facand ca lectura sa fie usoara si foarte interesanta pentru oricine. Cartea contine detalii si amanunte despre modul tehnic in care se face analiza conflictului si negocierea in procesul de mediere. Parte din subcapitole au fost publicate anterior pe blogul profesional al autorului, parte sunt noi.

Cele deja publicate pe blog au fost reanalizate si actualizate pentru a oferi o perspectiva noua asupra medierii in acord cu modificarile legislative la zi. Cartea se adreseaza in primul rand mediatorilor, avocatilor si magistratilor, iar in al doilea rand managerilor, liderilor diverselor grupuri sociale si tuturor celor pusi in situatia de a rezolva diverse situatii conflictuale, incluzand aici si organele de politie care se confrunta in mod direct cu persoane aflate in conflict. Ne dorim ca prezentul volum sa fie unul de referinta in domeniul medierii conflictelor si sa contribuie in mod decisiv la consolidarea medierii in societate. Nevoia de mediere survine din nevoia de pace si de relatii sanatoase in comunitate. Conflictele faramiteaza societatea, pe cand pacea o unifica si o consolideaza. Medierea conduce deci spre prosperitate si unitate in cadrul oricarui grup. Ne dorim ca pe viitor medierea sa fie stimulata (nu financiar ci legislativ) in mod substantial de stat si inteleasa de cat mai multi cetateni si practicieni ai dreptului. Acestea sunt motivele pentru care am analizat si am conturat toate aspectele procesului de mediere asa cum s-a consolidat pana in acest moment in Romania. Suntem convinsi ca aceasta carte va deveni o borna a medierii pe drumul solutionarii amiabile a conflictelor din societate.

Autorii
  • Procesul de Mediere. Conflict – Comunicare - Acord

ILIE DORIN este avocat si mediator specializat in medierea conflictelor civile, familiale si penale, avand o vasta experienta in negocierea solutiilor/intelegerilor amiabile in diverse situatii conflictuale. Participant in calitate de speaker in cadrul unor conferinte pe tema negocierii, analizei de conflict si medierii. Autor a numeroase articole juridice de specialitate si opinii privind medierea civila si medierea infractiunilor.

PARASCHEVA DORIN este judecator in cadrul Judecatoriei Constanta, avand o vasta experienta in litigiile civile si familiale. A participat la numeroase conferinte privind medierea conflictelor civile si penale, exprimandu-si opiniile juridice privind medierea in cadrul a numeroase articole de specialitate. Este o sustinatoare a medierii ca metoda de solutionare a disputelor apta sa diminueze incarcatura sistemului judiciar, contribuind astfel la un act de justitie mai eficient.

CUPRINS

Preambul / 5

Capitolul I – Conflict, comunicare si acord / 13

Scurt istoric al medierii / 13
Definitii ale Medierii / 18
Dreptul la mediere. Continut si caractere juridice / 19
Dialogul – premisa medierii / 29
Este medierea un dialog juridic? / 32
Despre diferend, dialog si negociere / 37
Conflict, emotie si mediere / 39
Analiza si solutionarea cauzelor conflictului / 43
Despre impacare / 45
Nevoile si interesele persoanelor in conflict. Convergenta si Divergenta / 49
Altfelitatea / mediatorului in raport cu alti profesionisti ai dreptului / 55
Comunicare si Mediere / 58
Retorica in Mediere – discursul argumentativ / 64
Neutralizarea judecatilor de valoare in Mediere / 70
Medierea – o incursiune in conflict / 73
Pastile in comunicare. Echilibrul medierii – ascultarea si relatarea activa / 76
De cate cunostinte juridice ai nevoie in mediere?
Ce inseamna o solutie amiabila? / 81

Cum negociem cu partenerul? / 188
Divortul, o normalitate? / 191
Medierea custodiei copilului – o pace necesara / 197