Editura Pro Universitaria Medierea conflictelor familiale - Cristina Maria Voinea, Iulian Apostu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Cristina Maria Voinea, Iulian Apostu

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-26-1297-9

Cod Produs: 9786062612979 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Privind imaginea generala a cuplului conjugal contemporan observam o categorie larga de optiuni in ceea ce priveste manifestarea in cuplu, relatia de gen sau de rol conjugal, forma de manifestare conjugala si strategiile partenerilor in ceea ce priveste managementul pentru rezolvarea conflictelor. Tratarea problemelor conjugale ca fiind situatii inerente carora nu trebuie sa le gasesti solutii face sa creasca destul de mult vulnerabilitatea acelui cuplu. Apoi, pretentia experientei de mediere a cuplurilor, des intalnita in pretentia comuna a tinerilor creeaza si ea o forma de vulnerabilitate. Totodata, opinia generala cu privire la conflictele conjugale are menirea de a crea mai degraba bariere relationale decat deschiderea spre negociere si mediere.
  • Medierea conflictelor familiale - Cristina Maria Voinea, Iulian Apostu

IULIAN APOSTU (lect. univ. dr. al Universitatii din Bucuresti, cercetator in cadrul Institutului de Sociologie al Academiei Romane din Bucuresti) este doctor in sociologie (Universitatea din Bucuresti) din 2010 si autor al mai multor studii de specialitate dedicate sociologiei familiei. Pe o axa larga a divesritatii conjugale, lucrarile sale analizeaza imaginea cuplului contemporan, insistand asupra transformarilor structurale, incepand cu mariajul clasic si repere functionale ale uniunii consensuale.