Editura Publica Anul meu fara pantaloni. WordPress.com si viitorul muncii - Scott Berkun

Editura: Publica

Autor: Scott Berkun

Anul publicării: 2014

ISBN: 978-606-8360-98-0

Cod Produs: 9786068360980 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aceasta carte are doua ambitii: in primul rand, sa impartasesc ceea ce am invatat intr-un loc de munca futurist si, in al doilea rand, sa capturez povestea din spatele culiselor a unei echipe bune si a unei companii fascinante. Voi impartasi ceea ce am invatat, ceea ce am iubit si ceea ce m-a innebunit de placere.

Cartea este, in mare parte, cronologica si bazata pe jurnalul meu. Termenul pretentios pentru aceasta abordare este „jurnalism participativ”, ceea ce inseamna ca scriitorul, in acest caz eu, nu raporteaza pur si simplu stand in siguranta pe margine, ci din mijlocul intamplarilor. Avantajul este intimitatea. Eu sunt onest intr-un fel in care majoritatea cartilor nu sunt.

Dezavantajul este perspectiva: povestea mea ocupa locul central in scena, chiar daca eforturile altor persoane au fost mai importante, lucru care se intampla adesea. Pentru a echilibra acest aspect, anumite capitole abordeaza o perspectiva mult mai larga decat povestea mea.

Scott Berkun

Daca vrei sa privesti diferit antreprenoriatul, managementul sau chiar viata, in general, citeste aceasta carte. — Tim Ferriss, autor Saptamana de lucru de 4 ore

Unii oameni spun ca modul in care muncim este in schimbare, dar gresesc. Schimbarea a survenit deja! — Chris Guillebeau, autor Startup de 100$

O calatorie nebuna in culisele uneia dintre cele mai de succes si progresive companii de pe planeta. O viziune profetica pentru ceea ce inseamna viitorul muncii. — Douglas Pyle, vicepresedinte JPMorgan Chase

Berkun ne ofera o imagine fascinanta din interiorul unei companii neobisnuite care experimenteaza noi modalitati de a munci. Cateva dintre acestea par nebunesti, dar ceea ce fac cei de la WordPress astazi vom face si noi maine. — Tom Standage, editor The Economist

O poveste geniala, onesta si amuzanta, spusa din interior, despre mediul organizational dintr-o companie minunata. — Eric Ries, autor The Lean Startup

Veti fi surprinsi, socati, incantati, emotionati si inspirati despre modul in care WordPress.com isi desfasoara activitatea. Eu am fost! — Joe Belfiore, vicepresedinte Microsoft
Scott Berkun este autorul bestsellerurilor The Myths of Innovation (2010) si Making Things Happen (2008).
A lucrat la Microsoft intre 1994 si 2003, ca manager de program pentru Internet Explorer, versiunile 1.0 pana la 5.0, iar in 2003 si-a dat demisia, fixandu-si obiectivul de a deveni scriitor.

Articole scrise de Scott Berkun au aparut in publicatii prestigiose precum Washington Post, New York Times, Wired, Fast Company sau Forbes. A predat gandirea creativa la Universitatea din Washington si este invitat frecvent la posturile CNBC, MSNBC si NPR. De acelasi autor la editura Publica a mai aparut Confesiunile unui vorbitor public (2012).

Scott Berkun