Editura Pro Universitaria Perspective asupra versiunilor povestilor si basmelor consacrate - Larisa Ileana Casangiu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Larisa Ileana Casangiu

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-26-1436-2

Cod Produs: 9786062614362 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Studiul de fata propune o abordare interdisciplinara a povestilor si basmelor consacrate, avand in vedere atat varianta lor originala, cat si in versiunile actualizate ale acestor specii literare supuse analizei.

Perspectivele principale asupra povestilor si basmelor consacrate si a variantelor acestora sunt pedagogica, psihologica si filologica. Exista, de asemenea, perspective didactice, filosofice, semasiologice.

Este vizata cu precadere abordarea didactica din invatamantul prescolar, lucrarea continand si  o cercetare experimentala realizata prin ancheta pe baza de chestionar privind oportunitatea apelului la variantele moderne ale povestilor clasice.

Este conf. univ. dr. la Universitatea Ovidius din Constanta, Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei (Departamentul de Psihologie, Asistenta Sociala si Stiinte ale Educatiei). Este absolventa a Facultatii de Litere a aceleiasi universitati, cu studii aprofundate in Literatura moderna si contemporana si a masteratului de Management educational si comunicare institutionala, din cadrul Facultatii de Comunicare si Relatii Publice a Scolii Nationale de Studii Politice si Administrative din Bucuresti. A obtinut Diploma de doctor in filologie Cum laude, in cadrul Facultatii de Litere a Universitatii din Bucuresti (2002). Este totodata didactician, publicand numeroase volume de specialitate, dintre care amintim: Personajul sadovenian. Perspective de abordare (2003), Literatura romana si literatura pentru copii. Note de curs si sugestii de lecturi plurale ale unor opere (ed. I – 2006, ed. a 2-a- 2007), Repere in organizarea procesului didactic la disciplina Limba si literatura romana, in invatamantul primar (ed. I – 2008, ed. a 2-a- 2009), Ghid de bune practici. Didactica limbii si literaturii romane in invatamantul primar (2013), Management scolar. De la impresii artistice si reflectii, la teorie si aplicatii (2016). A publicat si peste 70 de articole stiintifice. Acestora li se adauga scrieri beletristice - Pilde mobilizatoare (2012) si Pas seulement d’amour (2019, Ed. Baudelaire, France).