Editura Pro Universitaria Gramatica si cinste. De la Eminescu la Sandu Tudor Opt lectii de gazetarie - Ion Dur

-15% nou

Editura: Pro Universitaria

Autor: Ion Dur

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-26-1842-1

Cod Produs: 9786062618421 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Exegezele din aceasta carte deconstruiesc discursul unor publicistii care m-au atras prin ce si, mai cu seama, cum au scris, cei care au incercat, cu varii performante, sa practice gazetaria ca si cum ar fi literatura. Sint autori fie din a doua jumatate a secolului al XIX-lea, fie din perioada interbelica, aceasta din urma cu luminisul numit „tinara generatie", iesita din scoala de filosofie (singurul proiect din cultura romana) si de publicistica a lui Nae Ionescu.
Alaturi de M. Eminescu, intiiul gazetar roman profesionist, hermeneutica se opreste la Caragiale, O. Goga, D.D. Rosca, Mircea Vulcanescu, Petre Pandrea, Mircea Eliade si Sandu Tudor, un decupaj, desigur, subiectiv de nume si teme. Cei opt autori au fost, intre altele, teme de curs pentru promotiile de gazetari ale Facultatii de Jurnalistica din Sibiu (1992-2015), carora le-am inoculat provocarea si obsesiile mele si care au inteles deplin ca numai citind si recitind textele unui gazetar (nicidecum doar comentariile despre, oricit ar fi de pertinente), se pot convinge de lexicul, gramatica si stilul compozitiei, de elocinta si retorica silogismelor, de cita originalitate are acel discurs publicistic.
Partea din urma a antologiei cuprinde texte despre presa care bolboroseste cuvinte ininteligibile, cu personaje care minuiesc deficitar limba romana („impostura lingvistica"), cu texte mizgalite al caror sistem osos sufera si de „osteoporoza morala", cu jurnalisti scosi pe „repede inainte" si care livreaza, finalmente, o presa bulevardiera, crismarita, care trancaneste. (Autorul)
  • Gramatica si cinste. De la Eminescu la Sandu Tudor Opt lectii de gazetarie - Ion Dur

Studii universitare la Bucuresti, Facultatea de Filosofie. Conducator stiintific de doctorat, specializarea filosofie, la Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca, Centrul Universitar de Nord Baia Mare. A fost profesor la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu si Decan la Facultatea de Jurnalistica. Membru al Uniunii Scriitorilor din Romania, cu opt premii acordate de Filiala din Sibiu. A obtinut Premiul „Mircea Florian” pentru Filosofie al Academiei Romane. Carti publicate: Debut: Exercitii de recunoastere (Scrisul Romanesc, 1992). Dintre cele peste douazeci de volume tiparite, alaturi de eseuri, cinci sint monografii despre: Noica (1994, 1999, 2009, 2020), Cioran (2016; varianta engleza: Cioran A Dionysian with the voluptuouness of doubt, Vernon Press Publishing, 2019; Cioran. According to the original, Generis Publishing, 2021), Vasile Bancila (2020; varianta engleza: Vasile Bancila. An ethnic-spiritualist metaphysics banned by totalitarian regime, Vernon Press Publishing, 2022), Horia Stamatu (2020; varianta engleza: Horia Stamatu. Between political excess and cultural equilibrium, Lambert Academic Publishing, 2020), Nae Ionescu (Muzeul Literaturii Romane, 2022). Volume din ultimii cinci ani: Jurnal domestic. Insemnarile unui in-formator (Cartea Romaneasca, 2018), Noica. De la gazetarie la gindirea speculativa (Pro Universitaria, 2020), Lancea lui Dorifor (Eikon, 2021). Traduceri: Hannah Arendt, Originile totalitarismului (Humanitas, 1994, in colaborare cu Mircea Ivanescu); Hannah Arendt, Crizele republicii (Humanitas, 1999, in colaborare cu D.-I. Cenuser).