Editura ALL Retete vegetariene din toata lumea - Giuliana Lomazzi

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786069348550 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Mancaruri delicioase si foarte sanatoase

Giuliana Lomazzi ne calauzeste prin bucatariile vegetariene din lumea intreaga, din Chile si Mexic pana in Indonezia si Thailanda.

Pana in urma cu 20 de ani, ideea de a se hrani cu legume li se parea multora o extravaganta periculoasa. Astazi, tot mai multi oameni prefera sa scoata carnea si pestele din alimentatie sau  macar sa limiteze consumul lor. De altfel, s-a demonstrat deja importanta unei diete vegetariene echilibrate in prevenirea multor boli, incepand cu cele cardiovasculare si cu tumorile.

Multi nu stiu insa ca bucataria „verde” este foarte gustoasa si variata. Prepararea unor mancaruri vegetariene gustoase nu este deloc complicata, este suficienta putina fantezie. Vom descoperi gusturi rafinate si condimente din cele mai inedite bucatarii din Africa si Asia, dar si marile retete clasice ale gastronomiei italiene sau franceze.

Cartea cuprinde:

- Principiile orientative ale dietei vegetariene

- O calatorie initiatica prin bucatariile vegetariene ale lumii

- Retete din Italia, Europa, Africa, Asia, America
Giuliana Lomazzi a publicat peste 30 de carti despre viata si sanatate. Este jurnalista, traducatoare si autoare in domeniul alimentatiei si al sanatatii. Preda cursurile Asociatiei „Hrana si sanatate” care promoveaza metoda Kousmine in Italia. A publicat volumele „Dieta Kousmine”, „Erbe aromatiche e spezie” („Ierburi aromatice si condimente”), „Frutti esotici” („Fructe exotice”), „Cucina senza glutine” („Bucatarie fara gluten”), „Ricette di stagione” („Retete de sezon”), „Attenti alle cotture!” („Atentie la fierturi”), „La verdura non la mangio” („Nu mananc verdeturi!”), „Omega 3” si „La cucina mediterranea moderna” („Bucataria mediteraneeana moderna”). www.giulianalomazzi.eu

Mancaruri delicioase si foarte sanatoase

Cartea cuprinde: