Filosofia comunicarii

Disponibilitate: în stoc

Despre autor

Constantin Stroe

Profesorul universitar doctor CONSTANTIN STROE, nascut in anul 1943, in satul Crangasi, judetul Dambovita, absolvent al liceului ,,C.A. Rosetti” din Bucuresti, licentiat al Facultatii de Filosofie a Universitatii din Bucuresti, Doctor in filosofie al Universitatii din Bucuresti a fost, succesiv, profesor la Academia de Politie „Alexandru Ioan Cuza”, decan al Facultatii de Administratie publica din cadrul Universitatii de Stiinte si Arte „Gheorghe Cristea”, seful Catedrei de Comunicare, Stiinte umaniste si Limbi straine a Facultatii de Stiintele Comunicarii din cadrul Universitatii Ecologice din Bucuresti.

Preda cursuri de filosofie generala, filosofia comunicarii, filosofia dreptului, logica juridica, retorica si teoria argumentarii, etica la mai multe facultati din invatamantul superior privat.

Este cunoscut datorita zecilor de studii, articole, recenzii, comunicari stiintifice, publicate in volume colective si reviste de specialitate si lucrarilor de autor, in domeniile eticii si istoriei eticii, axiologiei, filosofiei culturii, istoriei filosofiei romanesti, filosofiei dreptului si istoriei ei. Retin atentia, indeosebi, lucrarile publicate in ultimii ani dedicate Filosofiei culturii si Filosofiei dreptului. Este laureat al Academiei Romane ( Premiul „ Ion Petrovici”, 2008).

* *

Carti publicate:

• Etica in opera lui Dimitrie Gusti, Editura stiintifica si enciclopedica, Bucuresti, 1978
  • Din gandirea etica romaneasca, Casa de editura si presa ,,Sansa”, Bucuresti, 1997
  • Rostiri etice in filosofia romaneasca. Studii de istorie a reflectiei morale romanesti, Editura Grinta, Cluj‑Napoca, 2008 (editia I‑a), 2010 (editia a II‑a).
  • Filosofie – Cunoastere, Cultura, Comunicare, Editura Lumina Lex, 2000 (editia I‑a), Editura Pamantul, Pitesti, 2007, (editia a II‑a).
  • Indrumar in Filosofia culturii, Editura Universitara, Bucuresti, 2003.
  • Retorica si teoria argumentarii, Editura Cartea Universitara, Bucuresti, 2004, (editia a II‑a), Editura Pamantul, Pitesti, 2007, (editia a III‑a)
  • Reflectii filosofice asupra dreptului, Editura Lumina Lex, Bucuresti, 1998.
  • Compendiu de filosofia dreptului, Editura Lumina Lex, Bucuresti, 1999
  • Prolegomene la Filosofia juridica, Editura Lumina Lex, Bucuresti, 2001

Te-ar mai putea interesa şi..

Exegesis - Introducere în limba greacă a Noului Testament